17 stycznia 2006
''Reaguj. Powiadom. Nie toleruj!''
W ostatnią sobotę (14.01) w sali SMLW w Legionowie odbyło się spotkanie poświęcone problematyce bezpieczeństwa.

Na spotkaniu w sprawie bezpieczeństwa zorganizowanym przez legionowską Komendę Powiatową Policji zaprezentowano nowy program zapobiegania przestępstwom „Reaguj. Powiadom. Nie toleruj!”. Na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji przybyli Komendant Stołeczny Policji podinsp. Jacek Kędziora, prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, wicestarosta legionowski Rafał Kwiatkowski, wójt Jabłonny Grzegorz Kubalski, wójt Wieliszewa Edward Trojanowski, przedstawiciele gmin Nieporęt i Serock, Prezes Sądu Rejonowego w Legionowie Walenty Rusek oraz zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej.

Program „Reaguj. Powiadom. Nie toleruj” będzie realizowany przez legionowskich policjantów przez najbliższe dwa lata. Jego celem jest zapewnienie większego poszanowania prawa poprzez zwiększenie aktywności społecznej, reakcji na przestępstwa oraz akty chuligaństwa. Jesteś świadkiem? - reaguj! powiadom, nie toleruj!

W trakcie spotkania policjanci i przedstawiciele samorządów odpowiadali na wiele pytań

Główne założenia akcji ''Reaguj. Powiadom. Nie toleruj!'' to:
REAGUJ
- uświadomienie społeczności lokalnej szczególnej roli reakcji obywateli celem zmniejszenia zagrożenia wykroczeniami, przestępstwami oraz patologiami społecznymi
- propagowanie wśród mieszkańców idei nie pozostawania obojętnym na łamanie prawa, zwracania uwagi na popełniane przestępstwa i wykroczenia
POWIADOM
- aktywizacja społeczności lokalnych do podejmowania działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa we własnym otoczeniu poprzez zachęcanie do przekazywania informacji Policji i innym odpowiedzialnym służbom o wszelkich zauważonych przestępstwach i patologiach w najbliższym otoczeniu.

Przedstawiciele samorządów wysłuchali propozycji mieszkańców dotyczących zwiększenia poczucia bezpieczeństwa

NIE TOLRUJ
- podniesienie świadomości społeczeństwa o zagrożeniach i wiedzy na temat skutecznych możliwości przeciwdziałania - edukacja społeczności lokalnej
- nawiązanie współpracy z podmiotami działającymi w tym zakresie oraz zainteresowanych tematyką działań na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego na szczeblu lokalnym
- identyfikowanie potrzeb mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa i dążenie do odpowiedniego kształtowania porządku publicznego
- dążenie do przekonania obywateli, że brak ich tolerancji na łamanie prawa spowoduje poprawę ładu i porządku publicznego

Program ''Reaguj. Powiadom. Nie toleruj!'' adresowany jest do wszystkich mieszkańców.

Nowa akcja Policji będzie prowadzona równolegle z wcześniej rozpoczętymi programami prewencyjnymi, jak chociażby „Bez tolerancji”, „Bezpieczna Szkoła”, czy też „Zapnij Pasy”.

źródło: www.legionowo.pl