5 lipca 2012
Mammobusy w powiecie

1392 panie wykonały badania mammograficzne w ramach akcji mammobusowej na terenie powiatu legionowskiego. Spośród nich 17 zostało skierowanych na dalszą, pogłębioną diagnostykę

Od 28 maja do 12 czerwca można było wykonać bezpłatne badanie mammograficzne w mammobusie, który odwiedził Powiat Legionowski. Badania wykonywane były w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ i wspierane organizacyjnie przez Powiat Legionowski w ramach Powiatowego Programu Promocji Zdrowia.

Mobilna pracownia mammograficzna odwiedziła:
- Wieliszew (203 wykonane badania)
- Łajski (78 badań)
- Nieporęt (138 badań)
- Legionowo (973 badania)

Mammobus pod Zespołem Szkół w Łajskach

Program wczesnego wykrywania raka piersi skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia, gdyż w tej grupie wiekowej obserwowalny jest wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi.

Mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, to najbardziej skuteczna metoda w diagnostyce wczesnych objawów raka piersi. Wczesne wykrycie tego nowotworu gwarantuje niemal 100% pewności na wyleczenie choroby, dlatego warto się badać. Co więcej, mammografia jest badaniem bezpiecznym i wykonywanym przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.
Badania wykonywala firma FADO Centrum Usług Medycznych z Gdyni. Jest to największy w Polsce świadczeniodawca, który do wykonywania badań wykorzystuje mammobusy.

Mobilna pracownia w ambulansie

Ponieważ badania spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkanek, kolejna akcja planowana jest jesienią.