13 sierpnia 2008
Zdrowi mieszkańcy zdrowe Mazowsze
Od 10 sierpnia mieszkańcy regionu okołowarszawskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad medycznych.

Zostaną one przeprowadzone w ramach III edycji programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze”. Na ten cel przeznaczono ponad 900 tys. zł, z czego 321 tys. zł na badania w regionie okołowarszawskim.

W ramach tzw. białych sobót i niedziel mieszkańcy regionu okołowarszawskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań m.in. EKG i stężenia PSA w surowicy, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu, poziomu glukozy we krwi, tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a także spirometrii.
Dyżurować będą również lekarze specjaliści, np..: kardiolog, internista, neurolog, urolog, a także chirurdzy. Będą oni udzielać porad z zakresu profilaktyki m.in.: chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób układu oddechowego, raka stercza oraz raka piersi i szyjki macicy.

Na terenie powiatu pierwsi będą mogli się zbadać mieszkańcy Wieliszewa, na terenie którego badania zostaną wykonane 11 października. Kolejną gminą będzie Serock - 25 października.

Z danych statystycznych GUS wynika, że do głównych przyczyn zgonów w województwie mazowieckim należą choroby układu krążenia oraz nowotwory. Ich przyczyn należy szukać nie tylko w uwarunkowaniach genetycznych, ale także w stylu życia, jaki prowadzimy. Nikotyna, nadciśnienie, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, zła dieta, zbyt wysoki poziom cholesterolu oraz stres są podstawowymi czynnikami zagrożenia. Ogromną rolę w wykrywaniu i leczeniu chorób układu krążenia oraz nowotworów odgrywa profilaktyka.

Nie przegap swojej szansy, zbadaj się !!!

opracowano na podstawie strony: www.mazovia.pl