30 czerwca 2008
Ratunku, pali się!
Wczoraj około godziny 10.00 na jeziorze Zegrzyńskim miał miejsce poważny wypadek. Na wodzie zaczęła płonąć motorówka z trzema osobami na pokładzie.

Strażacy popędzili gasić płonącą łódź
Fot. M. Kubicka

Na miejsce w ekspresowym tempie przybyła jednostka straży pożarnej, która ugasiła motorówkę. Rannych na brzeg przetransportowały łodzie WOPR. Dwie z rannych ofiar wypadku zostały odwiezione do szpitala karetkami Pogotowia Ratunkowego. Trzecia w ocenie lekarzy znajdowała się w stanie krytycznym.
Pożar na wodzie najlepiej ugasić... wodą!
Fot. M. Kubicka

Zdecydowano się więc wezwać śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po ośmiu minutach od wewzwania śmigłowiec wylądował na przygotowanym do tego celu lądowisku i w ciągu sześciu minut dostarczył chorą do szpitala.
Ofiarami wypadku fachowo zajęli się ratownicy z legionowskiego WOPR
Fot. M. Kubicka

Opis wczorajszych wydarzeń brzmi prawie jak scenariusz filmu sensacyjnego. Na szczęście były to jedynie ćwiczenia, które pokazały, jak powinna wyglądać akcja ratunkowa i koordynacja służb ratowniczych: straży pożarnej, policji, WOPR, Pogotowia Ratunkowego oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Najciężej rannych do szpitala przetransportowała powietrzna karetka
Fot. M. Kubicka

Po tej demonstracji wielu amatorów plażowania nad Zalewem Zegrzyńskim i uprawiania na nim sportów wodnych będzie zapewne czuło się tam bezpieczniej. Szczególnie, że funkcjonuje już podpisane wcześniej porozumienie między Lotniczym Pogotowiem a legionowskim WOPR, na podstawie którego WOPR może wzywać śmigłowce Pogotowia w razie zagrożenia życia.

Starosta legionowski składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom akcji, mając nadzieję, że doświadczenie nabyte podczas tych ćwiczeń zwiększy bezpieczeństwo osób przebywających na terenie powiatu legionowskiego.