3 kwietnia 2008
Złoty Senior 2008

Całą sobotę 29 marca salę widowiskową im. Piotra Skrzyneckiego w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Chotomowie wypełniły występy zespołów i solistów biorących udział w drugim już mazowieckim przeglądzie „ZŁOTY SENIOR 2008”.

Rewelacyjna atmosfera stworzona przez organizatorów chwalona była przez wszystkich uczestników spotkania. A było ich prawie dwie setki.

Do udziału w konkursie dopuszczono dwadzieścia dwa zespoły artystyczne działające w klubach seniora oraz wystawiono prace plastyczne i rękodzieło osiemnastu artystów. Jury pod przewodnictwem aktorki Małgorzaty Gudejko-Masalskiej z udziałem malarza Jacka Schmidta i muzyka Jana Bokszczanina miało niezwykle ciężką pracę z wyborem najlepszych. - Nagrody należą się wszystkim, wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił przed ogłoszeniem wyników organizator przeglądu szef ośrodka kultury w Chotomowie Piotr Nowotny.

Niewątpliwie największym wydarzeniem przeglądu był występ Zespołu Ludowego „Węgrowianie” działający przy Klubie Seniora Węgrowskiego Ośrodka Kultury. Artyści z ogromną swadą i swobodą zaprezentowali ludowe zapusty, piosenki i okazjonalne wiersze. Bardzo podobały się również pieśni kurpiowskie w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Babskie Olekanie” z Klubu Seniora w Rozogach.
Wszyscy artyści bardzo poważnie, choć z dużym poczuciem humoru, prezentowali się na scenie. A w kuluarach rozmawiali i umawiali się na następne spotkanie. Choć nuta rywalizacji wisiała w powietrzu potrafili w czasie obrad jury bawić się w rytm wybijanego rytmu znanych i lubianych piosenek. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego schabowego z ziemniakami i kapustą, który serwowała załoga ośrodka dla każdego uczestnika przeglądu.
Nagrodę GRAND PRIX wójta gminy Jabłonna Olgi Muniak w wysokości 1.500 zł otrzymał Zespół Ludowy „Węgrowianie”.
W kategorii zespołów wokalnych I nagrodę (750 zł) otrzymał Zespół Folklorystyczny „Babskie Olekanie”, II zespół „Pogodna Jesień” z Dzielnicowego Ośrodka Kultury im. Żeromskiego Warszawa Wola, III Zespół Wokalny „Karabello” z Klubu Seniora Spółdzielni Mieszkaniowej „Górczewska”.

W kategorii zespołów kabaretowych, teatralnych i recytatorskich I nagrodę przyznano kabaretowi z Klubu Relax Sp-ni Mieszkaniowej „Bródno”(750 zł), II Andrzejowi Kopczyńskiemu, III Elżbiecie Litwińczyk.

Wśród prac plastycznych największe uznanie jury wyraziło Elżbiecie Gnarowskiej z sekcji tkactwa artystycznego przy GCKiS Chotomów(750 zł). II nagrodę otrzymał Edmund Walczak z Uniwersytetu III Wieku w Wesołej, a III przyznano Danucie Porkutnej-Oman z Nieporętu.

We wszystkich kategoriach przyznano również 11 wyróżnień, które nie były przewidziane wcześniej. - To konieczne z powodu wielości propozycji i wysokiego poziomu prezentacji – argumentowała przewodnicząca jury. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy katalog, a nagrodzeni statuetki „Złotego Seniora” ufundowane przez starostę legionowskiego Jana Grabca. Albumy ufundował marszałek Adam Struzik.

Piosenka na pożegnanie autorstwa Bogusławy Gierłowskiej z zespołu „Węgrowianie” została napisana w czasie trwania przeglądu:
Żegnajcie gościnni/ Mieszkańcy Chotomowa/ Właśnie już nadeszła/ Pożegnania pora/ Teraz do Węgrowa/ Z serca zapraszamy/ Na „Barwach jesieni”/ U nas się spotkamy
A więc do zobaczenia...

Jeden z występujących zespołów