9 czerwca 2006
Nowa strategia rozwoju Mazowsza

W dniu 29 maja br. Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił Strategię Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020, stanowiącą aktualizację Strategii z roku 2001.

W procesie jego powstania brali czynnie udział partnerzy społeczni. Opracowany i uchwalony dla Mazowsza dokument strategiczny stanowi wypadkową wielu opinii i racji, a jego konstrukcja i zawartość merytoryczna jest efektem kompromisu osiągniętego podczas długotrwałych i pogłębionych konsultacji społecznych oraz dyskusji ekspertów.

Strategia, będąc najważniejszym dokumentem programowym, wyznacza kierunek rozwoju województwa na najbliższe 15 lat. W perspektywie tej Mazowsze stanie się konkurencyjnym regionem w układzie europejskim i globalnym. Urzeczywistnieniu tak nakreślonej wizji służyć będzie realizacja szeregu celów i działań podejmowanych przez wszystkie podmioty życia społeczno-gospodarczego w regionie. Za priorytetowe, a zarazem prorozwojowe uznaje się działania zmierzające do:
- budowy społeczeństwa informacyjnego i poprawy jakości życia mieszkańców Województwa
- zwiększenia konkurencyjności regionu w układzie międzynarodowym
- poprawy spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej regionu w warunkach zrównoważonego rozwoju.

Szczegółowy katalog rozwiązań i działań odnaleźć można w konkretnych zapisach Strategii, stanowiących jej warstwę projekcyjno-postulatywną. Przyjęta koncepcja rozwoju województwa mazowieckiego stanie się ważną płaszczyzną podejmowanych decyzji i działań w regionie, na wielu poziomach i płaszczyznach.

Zaktualizowany dokument strategiczny będzie także ważnym punktem odniesienia dla powstających w województwie dokumentów programowych i planistycznych - regionalnych, powiatowych i gminnych. Wraz z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 umożliwi alokację funduszy Unii Europejskiej.

Strategia stanowić będzie także podstawę innych działań podejmowanych na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego.

Autor: Prof. Zbigniew Strzelecki,
Dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Przestrzennego