12 czerwca 2006
Prawie 50 000 do rad

W jesiennych wyborach samorządowych wybierzemy niemal 50 tys radnych, najwięcej w gminach do 20 tysięcy mieszkańców – takie dane przedstawiła Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej.

Liczba wybieranych radnych została ustalona według stanu rejestru wyborców na koniec 2005 roku. Publikujemy szczegółowe dane dla jednostek we wszystkich województwach.

Zgodnie z ordynacją wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw liczbę radnych wybieranych do rad ustala, odrębnie dla każdej rady, wojewoda, po porozumieniu z komisarzem wyborczym, a następuje to następuje to w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkałych na obszarze działania danej rady, według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone. Zarządzenie wojewodów musi zostać ogłoszone najpóźniej na 4 miesiące przed upływem kadencji.

Ogółem wybierzemy 46 970 radnych. 32 265 z nich to radni w gminach do 20 tysięcy mieszkańców, kolejne 5 566 - w gminach powyżej tej liczby mieszkańców. W miastach na prawach powiatu będziemy mieli 1 707 radnych, w powiatach ziemskich - 6 284. Kolejnych 561 radnych wybierzemy w wyborach do 16 sejmików województw. Mieszkańcy Warszawy wybiorą również radnych dzielnic. W tej kadencji samorządowej będzie ich 407.

Zasady ustalania liczby radnych w gminach:
1. 15 radnych w gminach do 20 tysięcy mieszkańców
2. 21 radnych w gminach do 50 tys mieszkańców
3. 23 radnych w gminach do 100 tys mieszkańców
4. 25 radnych w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych

W powiatach:
W skład powiatu wchodzą radni w liczbie piętnastu w powiatach liczących do 40 000 mieszkańców oraz po dwóch na każde kolejne rozpoczęte 20 000 mieszkańców, ale nie więcej niż dwudziestu dziewięciu radnych.

W województwach:
W skład sejmiku województwa wchodzą radni wybrani w wyborach bezpośrednich w liczbie trzydziestu w województwach liczących do 2 000 000 mieszkańców oraz po trzech radnych na każde kolejne rozpoczęte 500 000 mieszkańców.

Daniel Pawluczuk
d.pawluczuk@pap.pl