10 stycznia 2008
Samorzadowe Koleje Mazowieckie!

Podróż pociągiem przestanie być udręką? Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisał z PKP Przewozy Regionalne umowy dotyczące zakupu 5 proc. udziałów w spółce Koleje Mazowieckie. W ten sposób Koleje Mazowieckie stały się w pełni samorządowe.

Do podpisania umowy doszło 8 stycznia, a województwo odkupiło też dzierżawione do tej pory od PKP PR – 184 pociągi typu EZT.

- Trzeba pamiętać, że w związku z organizacją Euro 2012, oprócz stadionów, Mazowsze musi mieć dobrze funkcjonującą sieć drogową oraz kolejową. Dzięki przejęciu 100 proc. udziałów w spółce samorząd województwa będzie mógł sprawniej i efektywniej zarządzać Kolejami Mazowieckimi. Skrócone zostaną także procedury decyzyjne. To również szansa na przeprowadzenie modernizacji taboru – twierdzi Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Dotychczasowym udziałowcem spółki Koleje Mazowieckie (KM) oprócz Województwa Mazowieckiego, które posiadało 95 proc. udziałów, była spółka PKP Przewozy Regionalne sp. z o.o (PKP PR) dysponująca 5 proc. udziałów.
Od początku istnienia Koleje Mazowieckie nie dysponowały własnym taborem, dzierżawiąc 184 pociągi typu EZT od drugiego wspólnika spółki – PKP PR. Uniemożliwiało to przeprowadzanie gruntownej modernizacji składów (każda, nawet drobna zmiana w taborze wymagała zgody właściciela) oraz narażało spółkę na koszty, niewspółmierne do wartości pojazdów.

Województwo Mazowieckie odkupi od PKP PR za prawie 1,2 mln zł, czyli 550 zł za jeden udział – 2169 udziałów spółki KM. W ten sposób stanie się jej jedynym właścicielem. Nastąpi to po uiszczeniu ustalonej kwoty, w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy, nie później jednak niż 15 stycznia br.
Na mocy drugiej podpisanej umowy Samorząd Województwa zakupi za 175,5 mln zł – 184 pociągi typu EZT. Płatność zostanie rozłożona na trzy raty. Pierwsze 80 mln zł zostanie zapłaconych w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy, kolejne 55,5 mln zł – do 30 czerwca br. Ostatnia transza w wysokości 40 mln zł zostanie uiszczona do 20 czerwca przyszłego roku.

Zgodnie z umową majątek ten przejdzie na własność województwa w dniu wpłacenia pierwszej raty, czyli nie później niż 22 stycznia br.

Ponadto obie strony umowy uzgodniły, że PKP PR zapłaci na rzecz KM 35,5 mln zł tytułem zwrotu wartości tzw. Ulepszeń, czyli kosztów modernizacji i remontów, przeprowadzonych przez KM w dzierżawionych pociągach.

Umowy podpisali: Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Piotr Szprendałowicz, Prezes Zarządu PKP Przewozy Regionalne - Jan Tereszczuk oraz Członek Zarządu PKP Przewozy Regionalne - Szymon Ruta.

żródło: www.mazovia.pl