8 stycznia 2008
Sięgnijmy po środki unijne!

Starostwo rozpoczęło przygotowania do pozyskiwania środków zewnętrznych z Unii Europejskiej i innych, dostępnych źródeł. Dziś w starostwie odbyło się pierwsze organizacyjne spotkanie członków zespołów roboczych, które będą przygotowywać projekty, mogące uzyskać dofinansowanie.

Starosta powołał sześć zespołów roboczych:
- ds. Infrastruktury, drogownictwa i transportu,
- ds. promocji, turystyki i rekreacji
- ds. rozwoju obszarów wiejskich
- ds. promocji zdrowia i inwestycji w służbie zdrowia
- ds. informatyzacji i zarządzania zasobami ludzkimi
- ds. inwestycji oświatowych i wyrównywania szans edukacyjnych.

Podczas dzisiejszego spotkania członkowie grup roboczych zostali zapoznani ze sposobem pracy, jaki będzie obowiązywał w trakcie działania zespołów, terminologią i dokumentami, które określają dziedziny i programy, z których powiat ma szansę uzyskać pieniądze.

Prace przy opracowaniu projektów będą się skupiały wokół dwóch głównych dla obecnego okresu programowania (tj. na lata 2007 - 2013) dokumentów: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Programy te określają dziedziny i cele, na które przyznawane będą fundusze unijne. Powiat będzie aplikował o środki w ramach tych priorytetów, które są zgodne z zakresem zadań własnych tego szczebla samorządu terytorialnego. Należą do nich:

- w ramach RPO Województwa Mazowieckiego
Priorytet II. Przyspieszenie e-Rozwoju Mazowsza
Priorytet III. Regionalny system transportowy
Priorytet IV. Inwestycje w ochronę środowiska
Priorytet VI. Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji
Priorytet VII. Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego

- w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Priorytet V: Dobre rządzenie
Priorytet VI: Profilaktyka, promocja i poprawa stanu zdrowia ludności w wieku produkcyjnym.

Prace poszczególnych zespołów rozpoczną się już w przyszłym tygodniu. Starostwo w momencie ogłoszenia konkursów, w których może złożyć aplikację, chce mieć przygotowany materiał, aby jak najszybciej składać wnioski.