6 kwietnia 2007
Konwent Samorządowy w Serocku
4 marca w Urzędzie Gminy w Serocku odbył się konwent samorządowy, w którym oprócz lokalnych włodarzy wziął udział Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Jacek Kozłowski.

Foto
Starosta Jan Grabiec i Burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki z Marszałkiem Jackiem Kozłowskim
Główną tematyką spotkania było omówienie przez Marszałka Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 i wynikającego z niego aspektu alokacji środków w Województwie Mazowieckim. Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego 2007–2013 (RPO WM) będzie głównym instrumentem służącym realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2020, przy wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Za opracowanie RPO WM odpowiedzialny jest Zarząd Województwa, który będzie pełnił funkcję Instytucji Zarządzającej programem. Z informacji, które przedstawił Marszałek Kozłowski zebranym wynika, że 27 lutego 2007 r. zakończyła się procedura akceptacji na szczeblu krajowym projektu RPO Województwa Mazowieckiego. 6 marca gotowy dokument został przekazany do Brukseli i w chwili obecnej trwa proces dopuszczenia negocjacyjnego. Oficjalne porozumienie dotyczące wdrażania RPO w życie zostanie najprawdopodobniej zawarte we wrześniu br. Marszałek poinformował uczestniczących w konwencie włodarzy, że dwa kluczowe projekty, które będą realizowane w ramach RPO 2007-2013, które w dużej mierze dotyczą naszego powiatu to:
- uruchomienie lotniska komunikacyjnego poprzez modernizację istniejącej infrastruktury oraz budowę nowej związanej z obsługą samolotów i pasażerów na terenie byłego lotniska wojskowego w Modlinie (Nowy Dwór Mazowiecki).
- przebudowa drogi wojewódzkiej nr 631 relacji Nowy Dwór Maz. – Warszawa:
a) przebudowa odcinka Nowy Dwór Mazowiecki (dr. kr. 85) - Zielonka (wybrane odcinki) wraz z budową nowego przebiegu drogi w Nowym Dworze Mazowieckim
b) rozbudowa odcinka Zielonka - granica Warszawy do przekroju dwujezdniowego

Pan Marszałek zwrócił również uwagę na wysoką efektywność samorządów z powiatu legionowskiego w aplikowaniu o unijne środki. Wobec 15 złożonych w ramach ZPORR projektów 11 zostało pozytywnie zaakceptowanych i uzyskało unijne finansowanie. Samorządowi włodarze zapewnili o swoim wysokim zainteresowaniu aplikowaniem o kolejne fundusze. Jedna z ciekawszych kwestii, które poruszył Marszałek dotyczy kwestii naboru wniosków. Według niego tam, gdzie nie będzie konieczne przeprowadzenie procedury konkursowej nabór będzie procesem otwartym, a kwalifikowanie wniosków będzie miało charakter okresowy. Wyeliminuje to problem zbyt późnego złożenia wniosku w danym priorytecie. Z zapowiedzi Marszałka wynika, że będą preferowane dwie grupy wnioskodawców:
- I grupa to podmioty, które do tej pory nie złożyły żadnego wniosku lub złożyły wniosek, ale nie uzyskały finansowania
- II grupa to wnioskodawcy, którzy realizując projekt łączą swoje siły zawierając porozumienie i składają wniosek razem.

RPO składa się z siedmiu priorytetów
1. Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu
2. Przyspieszenie e - Rozwoju Mazowsza
3. Regionalny system transportowy
4. Inwestycje w ochronę środowiska
5. Wzmacnianie roli miast w rozwoju regionu
6. Wykorzystanie walorów naturalnych i kulturowych dla rozwoju turystyki i rekreacji
7. Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego

Największa alokacja środków to priorytet transportowy, na który zostanie przeznaczona prawie 1/3 środków RPO oraz priorytet związany z realizacją strategii lizbońskiej (Nr 1).
Ogromne środki, które przypadną Polsce w latach 2007-2013 to duże wyzwanie i szansa dla samorządów, które dzięki pieniądzom z Unii unowocześnią swoją infrastrukturę, wykształcą kadry oraz przyczynią się do zwiększenia komfortu życia swoich mieszkańców.