8 maja 2007
Afrykańskie korzenie
Taki tytuł noszą koncert i wystawa fotograficzna, które organizuje Miejski Ośrodek Kultury przy ul. Targowej 65. Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia Witolda Grzesiewicza wykonane w Kongo, w latach 1929-38.

W piątek, 18 maja br., o godz. 19.00, w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, przy ul. Targowej 65, odbędzie się impreza pod tytułem: „Afrykańskie korzenie” - koncert Małgorzaty Sałacińskiej (sopran) i Pawła Rozbickiego (fortepian) oraz wernisaż wystawy fotograficznej Witolda Grzesiewicza.

Podczas koncertu Małgorzata Sałacińska i Paweł Rozbicki wykonają utwory George’a Gershwina i Negro Spirituals. W programie znalazły się kompozycje:
George’a Gershwina (1898 - 1937):
Embraceable You ( sł. I. Gershwin )
But Not For Me
I Got Rhythm
Things Are Looking Up
The Man I Love
Negro Spirituals:
Nobody Knows De Trouble I See
My Lord, What A Mornin'
Swing Low Sweet Chariot
Weepin' Mary
Sometimes I Feel Like A Motherless Child

Wystawa prezentuje fotografie wykonane w Kongo przez dziadka Małgorzaty Sałacińskiej - Witolda Grzesiewicza, który w latach 1929-38 pracował w Afryce, zatrudniony przez korporację francuską. Zdjęcia były prezentowane m.in. w Instytucie Polskim w Paryżu.

Na wystawie przedstawione zostaną również fotografie Małgorzaty Sałacińskiej wykonane w 2004 r., podczas podróży do Kongo, w czasie której odnalazła ona swoje afrykańskie korzenie – babkę Moatinę Boman oraz wielu innych krewnych. Będzie można zobaczyć również dwa unikatowe zdjęcia autorstwa Kazimierza Zagórskiego (1883 - 1944), który w latach 1924-1944 prowadził założone przez siebie atelier fotograficzne w Leopoldville (obecna Kinshasa).

Afrykańskie motywy