18 maja 2004
Baterie, makulatura i zabawa

Kolejna edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego rozstrzygnięta. W tegorocznej zabawie wzięło udział ponad 20 szkół.

7 maja w Zespole Szkół przy ul. Zegrzyńskiej w Legionowie odbył się finał tegorocznej edycji Konkursu "Odpady – konieczność cywilizacyjna czy przekleństwo naszych czasów ”, polegającego na oczyszczaniu naszych miejscowości z niebezpiecznych i zbędnych materiałów.

Celem konkursu jest rozwijanie wrażliwości ekologicznej dzieci i młodzieży, kształtowanie nowego stylu życia opartego na harmonijnym współistnieniu człowieka ze środowiskiem i przyrodą, rozwijanie u młodych ludzi poczucia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, jak również uświadomienie im, że recycling to najlepszy sposób, aby zminimalizować zużycie surowców naturalnych i energii.
W tym roku zaangażwanie wykazało kilka tysięcy uczniów z terenu Powiatu Legionowskiego, którym dało się zebrać 32 tony makulatury oraz 423 kg baterii. Podczas finałowej gali młodzież zaprezentowała także różne formy sceniczne i filmowe oceniane przez jury.

10 maja komisja konkursowa ustaliła następujące wyniki tegorocznej rywalizacji:

Kategoria Szkoły Podstawowe:
I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wólce Radzymińskiej, gm. Nieporęt
II miejsce – Szkoła Podstawowa w Janówku , gm. Wieliszew
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Wieliszewie, gm. Wieliszew
Wyróżnienia:
1. Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Jabłonnie za największą ilość zebranej makulatury (6630 kg, co pozwala uratować przed ścięciem 24 kilkudziesięcioletnie sosny)
2. Zespół Szkół przy ul. Zegrzyńskiej w Legionowie za zaangażowanie w działania proekologiczne
3. Szkoła Podstawowa w Białobrzegach za nowatorskie i odważne podejście do II etapu konkursu (jako jedyni przygotowali prezentację multimedialną)
4. Szkoła Podstawowa Nr 4 w Legionowie

Kategoria Szkoły Gimnazjalne:
I miejsce – Gimnazjum w Wieliszewie
II miejsce – Gimnazjum Nr 3 w Legionowie
III miejsce – Gimnazjum w Nieporęcie

Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne:
I miejsce – Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku

Dodatkowo odbył się także Indywidualny Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Magda Dąbrowska Szkoła Podstawowa nr 4 w Legionowie
Paulina Liedel – Szkoła Podstawowa nr 8 w Legionowie
II miejsce – Konrad Świeżak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Legionowie
III miejsce – Anna Wierzbicka – Szkoła Podstawowa w Białobrzegach
Adrian Rostecki – Szkoła Podstawowa nr 1 w Legionowie

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 30 maja br. w godz. 18.45-19.15 na stadionie miejskim w Legionowie podczas "Dni Legionowa".