5 sierpnia 2004
Rolnicy na rentę

Od początku sierpnia rolnicy z terenu Powiatu Legionowskiego mogą składać wnioski o przyznanie renty strukturalnej. Wystarczy zgłosić się do Starostwa.

A konkretnie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizaji Rolnictwa, gdzie rozpatrywane będą wnioski. Co trzeba zrobić, aby otrzymać rentę?
Ukończyć 55 lat, posiadać chociaż 1 ha ziemii ( przez minimum ostatnie 10 lat), nie zalegać za ostatnie 5 lat z opłatami za ubezpieczenie rentowo-emerytalne. Ponadto trzeba mieć komu przekazać ziemię - tylko rolnikowi poniżej 40 roku życia, który przez co najmniej 5 lat będzie uprawiał nasze hektary.
Gdy spełnimy te warunki, będziemy otrzymywać rentę. Jaką? Sporą. Minimum 210% najniższej emerytury (dziś 530 zł.), maksymalnie 440% wspomnianej kwoty. Jedynym kosztem, jaki poniesie rolnik jest opłacanie KRUSU, w wysokości około 200 złotych na kwartał. Pieniądze z Unii Europejskiej (bo o nie tu chodzi) będą wypłacane od przyszłego roku.