6 września 2004
Młodzież ze Stowarzyszenia EMKA ratuje zabytkowy pałac.

W sobote Stowarzyszenie po kilku miesiącach załatawiania formalności ruszyło na akcję "Pałac". Miejsce, które w XVIII wieku było rezydencją kuzyna ostatniego króla Polski obecnie przypomina zapomniane starożytne ruiny, porośnięte gąszczem krzewów. Wbrew złodziejom dewastującym ruiny w poszukiwaniu złomu i zawodowym malkontentom młodzież chce ocalić to historyczne miejsce od zapomnienia.

Pałac w miejscowści Góra to jeden z niewielu zabytków na terenie gminy Wieliszew, który przetrwal obie wojny światowe. Nie sprostał jednak trudnym czasom Polski Ludowej. Budynek popadał w coraz większą ruinę. Obecnie trudno w resztkach ruin rozpoznać dawną rezydencję rodziny Poniatowskich. Stowarzyszenie chce jednak spróbować uratować ten zabytek. W sobotę ( 04.09 ) w porozumieniu z Polską Akademią Nauk przygotowało akcję prac porządkowych wokół pałacu. Wkrótce młodzież planuje drugą cześć akcji " Pałac ". Wszystkich chętnych, którzy chcieliby włączyć się w wyżej wymienioną Stowarzyszenie prosi o kontakt pod numerem telefonu 888 20 30 53. Chciałbym pogratulować w imieniu władz Starostwa Powiatowego trafnych inicjatyw, które podejmuje Stowarzyszenie. Cieszy niezmiernie fakt, że młodzież tak chętnie charytatywnie pracuje na rzecz ratowania naszego dziedzictwa kulturowego.