28 kwietnia 2012
Pożar ugaszony, Grecy uratowani

Dziś rano wybuchł pożar w kuchni Yacht Klubu Hotelu „Warszawianka” w Jachrance. A w południe autokar z piłkarską reprezentacją Grecji miał wypadek. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w naszym powiecie miały pełne ręce roboty.

Foto
Akcją dowodził starosta Jan Grabiec - szef Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego (na zdj. w środku, z lewej - wójt Wieliszewa Paweł Kownacki)

Po godzinie dziesiątej zapaliła się kuchnia w Yacht Klubie Hotelu „Warszawianka” w Jachrance, gdzie stacjonuje drużyna grecka - co najmniej trzy osoby zostały ranne. Dwie godziny później autokar wiozący Greków zderzył się w Skubiance z samochodem przewożącym skażone materiały, ciężko ranny został kierowca pojazdu. Tymczasem na stadionie w Wieliszewie doszło do zamieszek kibiców – w hali sportowej zorganizowano zastępcze miejsca szpitalne dla rannych. Na szczęście to tylko ćwiczenia.

Do meczu otwarcia EURO 2012 coraz bliżej – 08.06.2012 r. na Stadionie Narodowym polska drużyna zmierzy się z drużyną grecką. Pięć dni wcześniej Grecy przyjadą do „Warszawianki” w Jachrance, skąd będą dojeżdżać na treningi w legionowskiej Arenie. I choć są naszym piłkarskim rywalem, niezmiernie nas cieszy, że na miejsce swojego pobytu wybrali właśnie powiat legionowski. Zapewnienie naszym gościom, ale także piłkarskim kibicom, bezpieczeństwa, to priorytet starostwa i wszystkich władz samorządowych powiatu.

Foto
Najciężej poszkodowanego karetka legionowskiego WOPR odtransportowała na lądowisko LPR w Zegrzu

Dzisiejsze ćwiczenia rozpoczęły się pożarem w kuchni Yacht Clubu. Na miejscu bardzo szybko pojawiły się jednostki z OSP w Serocku i Woli Kiełpińskiej oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie. Błyskawiczna ewakuacja, zlokalizowanie rannych i można było przystąpić do gaszenia pożaru. W tym samym czasie udzielano pierwszej pomocy i organizowano punkt medyczny. Najpoważniej ranny został przewieziony wodną karetką WOPR do lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu. Jednocześnie okazało się, że, uciekając przed pożarem, jeden z gości utknął na dachu budynku.

Po opanowaniu sytuacji i krótkiej konferencji prasowej starosty Jana Grabca oraz przedstawicieli służb ratunkowych do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego nadeszła informacja o zderzeniu autokaru, wiozącego drużynę grecką, z samochodem osobowym na ulicy Zegrzyńskiej w Skubiance.

Foto
Strażacy ewakuowali rannego w pożarze budynku Yacht Klubu Hotelu "Warszawianka" w Jachrance

Na miejscu okazało się, że niezbędna będzie pomoc służb wyspecjalizowanych w ratownictwie chemicznym – samochód przewoził niebezpieczne materiały zakaźne. Co więcej, na skutek wypadku zapaliła się pobliska łąka i młody zagajnik.

Drużyna Ratownictwa Sanitarnego Obrony Cywilnej z Serocka przeprowadziła ewakuację mieszkańców pobliskich domów oraz udzielono pierwszej pomocy rannemu kierowcy. Strażacy, w maskach gazowych i specjalistycznych kombinezonach, szybko zabezpieczyli pojazd pianą gaśniczą, podczas gdy policja otaczała teren oraz organizowała objazd miejsca wypadku. Szczególną uwagę – zwłaszcza męskiej części widowni obserwującej pożar - przykuwały ratowniczki z Plutonu Ratownictwa Ogólnego Urzędu Miasta i Gminy Serock.

Foto
Policjanci przybyli na miejsce katastrofy rozpoznali sytuację, a następnie wezwali odpowiednie służby ratownicze

Zmęczonym ratownikom nie dane było odpocząć. Na stadionie w Wieliszewie wybuchły zamieszki kibiców, było wielu rannych. W hali sportowej zorganizowano czterdzieści zastępczych miejsc szpitalnych, gdzie przenoszono poszkodowanych. Na miejscu obsługę medyczną zapewniał personel SPZOZ w Wielszewie oraz niepubliczny ośrodek zdrowia Ber-Med.

Dzisiejsze ćwiczenia obserwowali Komendant Powiatowy Policji insp. Wojciech Wołkowicz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie bryg. Jacek Pietranik, odpowiedzialna za legionowskie pogotowie ratunkowe Prezes NZOZ „Legionowo” Sp. z o.o. Dorota Glinicka, Prezes Legionowskiego WOPR Krzysztof Jaworski. Nie zabrakło również policjantów z Komendy Stołecznej, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas EURO 2012.

Foto
Strażacy ugasili płonący samochód i zabezpieczyli teren zagrożony skażeniem

Na miejscu nie mogło zabraknąć starosty legionowskiego Jana Grabca, który stoi na czele Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego i w sytuacjach kryzysowych koordynuje działania poszczególnych służb. Na miejscu obecni byli również inni samorządowcy: burmistrz Serocka Sylwester Sokolnicki i wójt Wieliszewa Paweł Kownacki.

- Takie ćwiczenia są niezbędne, jako element przygotowania na ewentualne sytuacje kryzysowe. – mówi starosta Jan Grabiec. – Pozwalają nam sprawdzić w terenie plany działania, przygotowane na takie okazje i wyjaśnić wszelkie wątpliwości co do sposobu działania, kompetencji i odpowiedzialności służb biorących udział w akcji, zanim wystąpi rzeczywiste zagrożenie. – dodaje.

Foto
Wieliszewska hala sportowa posłużyła ratownikom za tymczasowy szpital

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Krzysztof Dąbrowski, który również przypatrywał się ćwiczeniom, nie ma już wątpliwości, że nasze służby ratownicze są w pełni gotowe na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Pozostaje nam życzyć wszystkim ratownikom jak najmniej pracy i przygotowywać się do bezpiecznego kibicowania.

Foto
Ratownicy medyczni reagowali i z lądu i z wody - tu: podczas akcji ratowniczej w hotelu "Warszawianka"