13 marca 2012
Janosik w Krakowie

Tak Kraków to stowarzyszenie utworzone z inicjatywy posła na Sejm RP Ireneusza Rasia. Problem „janosikowego” zainteresował również przedstawicieli tej organizacji.

„Stop janosikowe w Krakowie” to temat debaty zorganizowanej przez założycieli stowarzyszenia „Tak Kraków”. Do dyskusji zaproszeni zostali : Starosta Legionowski Jan Grabiec, jako przedstawiciel Koalicji Powiatów, Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa, Rafał Szczepański przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, prof. UEK dr hab. Maria Kosek-Wojnar Kierownik Katedry Finansów Samorządowych UEK.

Na debacie zostały omówione propozycje wynikające z obywatelskiego projektu ustawy, który przewiduje zmiany w ustawie o dochodach JST. Dyskutowano również na temat mechanizmu wpłat korekcyjno-wyrównawczych oraz konsekwencji przy ewentualnych zmianach mechanizmu zwanego potocznie „janosikowym”.

Podczas debaty Starosta Legionowski Jan Grabiec przedstawił problemy powiatów, których najbardziej dotyka ten wadliwy system.

- Obciążenie budżetów niektórych powiatów wpłatami na „janosikowe” przekracza 20% ogółu ich dochodów, zagrażając wykonaniu przez nie ich podstawowych zadań - uświadomił zebranym

Grabiec na podstawie danych z Ministerstwa Finansów oraz wyliczeń eksperta Koalicji Powiatów Aleksandra Nelickiego, pokazał, że w ramach mechanizmu „janosikowego” transfery funduszu wcale nie przebiegają z jednostek bogatszych do biedniejszych.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się z tezą iż „janosikowe w obecnej postaci jest systemem wadliwym i należy jak najszybciej wprowadzić potrzebne zmiany do ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.