20 lutego 2012
Czy będzie nowy dworzec w Legionowie?

Czy w stolicy powiatu legionowskiego powstanie dworzec z prawdziwego zdarzenia, z dobrym dojazdem i parkingami? Czy wizyta Szwajcarów, zainteresowanych projektem budowy, zwiastuje jego realizację?

Po raz kolejny do Legionowa przybyła szwajcarska delegacja, składająca się przede wszystkim z dziennikarzy, którzy zwrócili uwagę na ubiegający się o dofinansowanie projekt budowy Centrum Komunikacyjnego. Wraz z nimi do naszego miasta przybył Heinz Kaufmann – Dyrektor Biura Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy.

Zastępca Prezydenta Lucjan Chrzanowski zaprezentował najnowszy projekt Centrum Komunikacyjnego, z wprowadzonymi zmianami sygnalizowanymi przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych. Po spotkaniu delegacja udała się na miejsce, w którym prowizoryczne baraki z lat 70-tych już wkrótce może zastąpić nowoczesna bryła dworca.

- To, że przyjechaliśmy z tak liczną delegacją pokazuje, że Legionowo ma dużą szansę na akceptację projektu – powiedział Heinz Kaufmann – otrzymaliśmy projekt w wersji elektronicznej, czekamy teraz na wersję papierową, dokładnie przeanalizujemy go i będziemy musieli zorganizować kolejne spotkanie, podczas którego być może podpiszemy umowę.

Przypominamy, że w skład projektu wchodzą budowa dworca kolejowo-autobusowego, budowa drogi wzdłuż torów kolejowych Piaskowa-Polna oraz parkingu samochodowego przy stacji (po stronie osiedla Piaski). Po konsultacjach z mieszkańcami największe zmiany wprowadzono w projekcie parkingu – odsunięto go od okolicznych bloków oraz zmniejszono do 2 kondygnacji zamkniętych i jednej otwartej.

- Budowa dworca nie jest zadaniem własnym miasta – co więcej, w ciągu ostatnich 20 lat żaden nowy dworzec w Polsce nie powstał – mówi Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa – ale my zdajemy sobie sprawę z tego, że mieszkańcy mają dosyć prowizorycznych blaszaków i taki dworzec dla nich zbudujemy. Na szczęście mamy możliwość zdobycia na ten cel ogromnego dofinansowania.
Szacunkowy koszt Centrum Komunikacyjnego to 37 mln zł, dofinansowanie może wynieść nawet 85 % tej kwoty

żródło: http://www.legionowo.pl