14 listopada 2012
Przybyli, odeszli... Są.

Wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma, która od trzech lat przemierza Europę i Polskę, dostępna jest obecnie w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie.

32 tablice, których autorami są Robert Lewandowski i Olga Zienkiewicz, tworzą ekspozycję składającą się z ośmiu części: Droga, Życie, Dorobek, W świat, Zagłada, I znowu w drogę, Pamięć i Dzisiaj. Pokazują one poszczególne etapy życia, rozwoju oraz tragicznego końca społeczności żydowskiej w Polsce. Historia i różne aspekty wieloletniej obecności tego ludu na polskich ziemiach odgrywają tu kluczowe znaczenie. Dużo miejsca poświęcono także dorobkowi intelektualnemu żydowskich myślicieli i artystów, który wciąż jest istotny nie tylko dla polskiej kultury, ale również dla judaizmu na całym świecie.

Wystawę „Żydzi polscy: przybyli, odeszli... Są”, która prezentowana była m. in. w Parlamencie Europejskim, obejrzeć można w legionowskim Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej do 23 listopada. Jest to efekt długich starań Kingi Cieślak – nauczycielki historii, która na swoich lekcjach realizuje wiele projektów związanych z obecnością Żydów w Polsce.