13 października 2011
Dodatkowe pieniądze na czyszczenie kanału Bródnowskiego

Wnioski Starosty Legionowskiego oraz wójtów Wieliszewa i Nieporętu, dotyczące pozyskania dodatkowych środków na renowację kanału Bródnowskiego, zostały pozytywnie rozpatrzone.

W wyniku starań samorządowców z naszego powiatu Wojewoda Mazowiecki wystąpił do MSWiA o przekazanie środków na ten cel i w dniu 10 października 2011 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał decyzję przyznającą środki w wysokości 73 tysięcy złotych. Mają one być przeznaczone jeszcze w tym roku na modernizację kanału. Na tej podstawie Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych rozpisuje przetarg na jego oczyszczenie i konserwację.

- Mamy nadzieję, że znajdzie się wykonawca, który wykona prace porządkowe i remontowe kanału Bródnowskiego na odcinku od miejsca, gdzie obecnie takie roboty już trwają do Stanisławowa Drugiego, powyżej ujściał kanału B. - powiedział Jan Grabiec, starosta legionowski, po spotkaniu z Wojewodą Mazowieckim Jackiem Kozłowskim (12.10.2011), na którym ten ostatni przekazał wiadomość o przyznaniu środków na czyszczenie kanału Bródnowskiego.

Warto przypomnieć, że wcześniejsze starania Starosty Legionowskiego, Wójta Wieliszewa i Wójta Nieporętu, poparte uchwałą Rady Powiatu, pozwoliły wiosną tego roku pozyskać kwotę ponad 150 tysięcy złotych na prace, które właśnie w tej chwili trwają. Kanał Bródnowski został już oczyszczony na odcinku Poddębie, Skrzeszew, Poniatów. Obecnie prace prowadzone są w rejonie ulicy Suwalnej w Łajskach. Zakres robót obejmuje ręczne wykoszenie dna, usunięcie roślin zakorzenionych w dnie, ręczne wydobycie mułu, mechaniczne odmulanie dna oraz wycięcie krzaków i gałęzi.

Przyspieszenie prac modernizacyjnych, na które brakowało środków i które były zaniedbane przez ostatnie dwadzieścia lat, pozwoli na przyspieszenie tempa obniżania się poziomu wód gruntowych. Ich lustro zdecydowanie podniosło się po lipcowych opadach, powodując podtopienie wielu domów, firm i instytucji.

Zdjęcia ilustrujące prace przy udrożnieniu kanału Bródnowskiego można obejrzeć na stronie Gminy Wieliszew: