Czy słusznie oddaliśmy ponad 7,5 miliona złotych na rzecz innych powiatów? Co zrobić z janosikowym? Starosta Legionowski Jan Grabiec, wypowiedział się w tej sprawie w Kronice Mazowieckiej.
„Janosikowe” to podatek wyrównawczy, którego celem jest zrównoważenie dochodów samorządów, w praktyce przepis nakazujący przekazanie znacznej części dochodów bogatszym samorządom na rzecz tych biedniejszych, co jest uregulowane w ustawie z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2010 r., nr 80, poz. 526 ze zm.)
„Powiat legionowski z racji dochodów na mieszkańca, uznawany jest za bogaty i płaci „janosikowe”. Po jego uregulowaniu staje się jednym z biedniejszych w województwie. Zmuszeni jesteśmy do zmniejszenia liczby realizacji inwestycji... Błąd tkwi w systemie naliczania janosikowego. Zgodnie z ustawą podatek wyrównawczy nakładany jest na samorządy, których dochody przekraczają 110 proc. średniej krajowej. Te ponadnormatywne dochody „opodatkowane są” od 80 do 98 proc.!... Ustawodawca musi pilnie zająć się mechanizmem równoważenia dochodów samorządów, zanim błędne rozwiązania finansowe zniszczą budowaną od 12 lat strukturę samorządów powiatowych i wojewódzkich” - powiedział między innymi Starosta Legionowski.
Poniżej całość wypowiedzi starosty
|
„Kronika Mazowiecka” to prestiżowy miesięcznik samorządu województwa mazowieckiego opisujący ważniejsze wydarzenia z dziedziny prac samorządu, infrastruktury, rolnictwa, ekologii oraz wydarzeń kulturalnych, turystyki i innych ciekawostek z naszego regionu.
W artykule na temat „janosikowego” znalazły się również wypowiedzi Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika, Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą – Barbary Gąsiorowskiej oraz Starosty Powiatu Grodziskiego – Marka Wieżbickiego, którzy również nie zgadzają się ze sposobem naliczania tego podatku.