7 października 2011
Dzieci w szkole, pożar ugaszony

Dzieci ze szkoły i przedszkola w Łajskach wróciły dziś do swoich placówek. Wyniki badań przeprowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną potwierdziły, że nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia ludzi w okolicach hali Bistyp, która zapaliła się przedwczoraj rano.

Przypomnijmy, że tuż po wybuchu pożaru ewakuowani zostali uczniowie i przedszkolaki z położonej najbliżej Bistypu placówki na Łajskach. Jeszcze wczoraj zajęcia zostały odwołane, dziś toczą się normalnie. Po kilkunastogodzinnej akcji pożar został ugaszony.

Wczoraj także po raz kolejny spotkał się, powołany przez starostę legionowskiego, Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym dokonano oceny i podsumowania prowadzonych dotychczasowych działań w czasie akcji gaszenia pożaru na terenie Firmy POLINDUS Sp. z o.o. oraz określono i wypracowano kierunki dalszych działań powiatowych służb, inspekcji i straży.

W posiedzeniu uczestniczyli Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Powiatowy Policji, Prokurator Rejonowy, Przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Dyrektor PWK Legionowo, Dyrektor Generalny Firmy POLINDUS Sp. z o.o. (BISTYP), Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Gminy Wieliszew, Kierownik Referatu Zarządzania Środowiskiem i Kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Legionowie, przedstawiciel Firmy Caritas, Geolog Powiatowy.

W trakcie posiedzenia zespół przedstawił zakres wykonanych dotychczas działań straży, służb, inspekcji, instytucji i firm oraz określili zamierzenia i propozycje działań na kolejne dni.

Najistotniejsze będą:

-ciągły monitoring pogorzeliska i ochrona przez funkcjonariuszy policji oraz agencję ochrony wynajmowaną przez firmę POLINDUS Sp. z o.o.,
- monitoring odbioru wód popożarowych z rejonu pogorzeliska,
- przeprowadzenie badań środowiska przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska,
- przeprowadzenie czynności śledczych przez Prokuraturę i Policję,
- prowadzenie działań przez komisję pod przewodnictwem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Legionowie
i określenie zaleceń dla właściciela Firmy,
- zabezpieczenie odpadów niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska pod nadzorem WIOŚ,
- przekazanie terenu właścicielowi Firmy POLINDUS Sp. z o.o.