30 sierpnia 2011
Plon, niesiemy plon

W Legionowie, po raz drugi w historii miasta, odbyło się święto dziękczynienia za zebrane plony, czyli dożynki Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Pierwszy raz 11 lat temu tak, jak w minioną niedzielę (28.08), stolicą powiatu legionowskiego zawładnęli rolnicy, a w jego sercu pojawiły się świeżo wypieczone chleby, wieńce żniwne i kosze pełne płodów rolnych.

Foto
Starosta Legionowski Jan Grabiec (z lewej) i Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski powitali przybyłych gości

Gospodarzami uroczystości byli: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski, Starosta Legionowski Jan Grabiec oraz Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski. Zaszczytną rolę Starostów Dożynkowych pełnili Państwo Barbara Sujkowska - Mańk i Roman Mańk, którzy są mieszkańcami Kałuszyna w Gminie Wieliszew.

Foto
Państwo Mańk - Starosta i Starościna dożynkowi poprosili Arcybiskupa o odprawienie Mszy Świętej Dziękczynnej

Uroczystą Mszę na Stadionie Miejskim w Legionowie odprawił Arcybiskup Henryk Hoser – Ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Foto
Biskup poświęcił chleb i wieńce żniwne - symbol tegorocznych plonów. Na zdjeciu widoczny wieniec Miasta Legionowo oraz wspólny wieniec Parafii Józefów, Gminy Nieporęt i Powiatu Legionowskiego.

Foto
Wierni zebrani przed ołtarzem polowym tradycyjnie dzielili się chlebem upieczonym z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.

Wśród wielu znakomitych osobistości na uroczystości pojawili się m.in. przedstawiciel Prezydenta RP Michał Szweycer, posłowie Andrzej Halicki, Zenon Durka, Andrzej Smirnow i Mariusz Błaszczak, senator Piotr Andrzejewski oraz Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Wojtowicz.

Tradycją Dożynek jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie tym wzięło udział 21 delegacji. Komisja wieńcowa miała nie lada problem, ponieważ wszystkie wieńce były przepiękne. Po długiej naradzie komisja przyznała wyróżnienia dla Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie i Parafii pw. Stanisława Biskupa Męczennika w Siennicy. Przyznano również:
1 miejsce Parafii pw. Św. Piotra i Pawła z Woli Rasztowskiej w gminie Klembów,
2 miejsce Parafii pw. N.M.P. Królowej w Józefowie k. Legionowa, gmina Nieporęt, powiat legionowski,
3 miejsce Parafii pw. Matki Bożej Guadelupe z Bud Barcząckich.
Fundatorem nagrody pieniężnej za zajęcie 1 miejsca był Bank BGŻ.
Biskup Warszawsko-Praski przyznał również trzy nagrody specjalne.

Foto
Zwycięzcy Konkursu Wieńców Dożynkowych - reprezentanci parafii pw. Św. Piotra i Pawła z Woli Rasztowskiej w gminie Klembów wraz z członkami komisji wieńcowej.

Po części liturgicznej na terenie wokół Areny Legionowo odbył się festyn, na którym wytwórcy ludowi i inni prezentowali swoje dzieła. Można było również obejrzeć prezentację ciągników rolniczych, tych nowoczesnych, jak i tych trochę starszych. Swoje stoiska prezentowali też przedsiębiorcy z naszego terenu, organizacje społeczne i pozarządowe. Wśród nich znalazło się m.in. stoisko Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych w Legionowie i Powiatowego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie.

Foto
Poseł Zenon Durka wpisuje się do Księgi Honorowej legionowskiego Cechu Rzemiosł Różnych

Bardzo dużą popularnością cieszyło się nasze stoisko promocyjne, na którym można było wygrać ciekawe gadżety oraz dowiedzieć się wielu informacji na temat powiatu legionowskiego. Jednocześnie na scenie można było zobaczyć występy artystyczne m.in. Genowefy Pigwy, Babskiej Biesiady oraz Orkiestry św. Mikołaja, które umilały czas mieszkańcom naszego powiatu.

Foto
Stoisko powiatu Legionowskiego odwiedziły tłumy mieszkańców oraz gości przybyłych na uroczystości.

Więcej fotografii możecie Państwo zobaczyć pod linkiemhttp://www.jezioro.zegrzynskie.pl/pl/g/Legionowo-Dozynki-Diecezji-Warszawsko-Praskiej-2011