28 stycznia 2013
Nie daj się grypie

Ponieważ jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie wydał komunikat dotyczący grypy.

PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO
INSPEKTORA SANITARNEGOW LEGIONOWIE
 DOTYCZĄCY GRYPY

Grypa jest ostrą, wirusową i wyjątkowo zaraźliwą chorobą. Przez cały rok, a szczególnie w okresie jesienno-zimowym w Polsce zapada na nią kilkaset tysięcy ludzi.
     W przypadku stwierdzenia u siebie lub swoich bliskich kilku z wymienionych poniżej objawów w ciągu 48 godzin tj. gorączka 38 st.C, dreszcze, pocenie się, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła, uporczywy kaszel, bóle brzucha, ospałość, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zdiagnozowania choroby.
     Należy pamiętać o wyrobieniu u siebie i swoich bliskich prawidłowych nawyków zdrowotnych w celu zapobieżenia przenoszeniu się wirusa, a tym samym rozprzestrzeniania choroby.

• Unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi lub wykazującymi objawy grypopodobne;
  • Podczas kichania i kasłania zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną (zużyte chusteczki wyrzucić do kosza na śmieci);
  • W przypadku braku jednorazowych chusteczek kichać i kasłać w rękaw w okolicy łokcia, a nie w dłonie;
  • Myć często ręce mydłem pod bieżącą ciepłą wodą;
  • Unikać dotykania błon śluzowych oczu, nosa i ust;
  • Zaniechać uścisków dłoni;
  • Zamknięte pomieszczenia wietrzyć przynajmniej 3 razy dzienne po 10 minut;
  • Zachować porządek w mieszkaniu, szczególnie w kuchni i łazience;
  • Dbać o siebie, dużo spać, wolny czas spędzać aktywnie na świeżym powietrzu, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.

Państwowy Powiatowy
         Inspektor Sanitarny w Legionowie
  Maria Kloc

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób.

Zapraszamy rownież do zapoznania sie z ciekawostkami nt  grypy:

Jak myć ręce?

Prawdy i mity na temat grypy.

Chroń przed grypą siebie i innych.

Co kobieta w ciąży powinna wiedzieć o nowym wirusie grypy A/H1N1

Zabezpiecz się przed grypą.

Co mogę zrobić aby chronić siebie i innych przed grypą.