22 lutego 2013
SANEPID o profilaktyce

Biorąc pod uwagę liczbę przedstawicieli szkół obecnych na naradzie w sprawie profilaktyki zdrowia, możemy być spokojni, że nasze dzieci mają od kogo się uczyć i brać dobry przykład.

W dniu dzisiejszym odbyła się narada dla szkolnych i przedszkolnych koordynatorów programów zdrowotnych realizowanych przez PSSE. Uczestniczyło w niej ponad 40 przedstawicieli placówek oświatowych.
Spotkanie zorganizował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie we współpracy  ze Starostą Legionowskim.

Omówione na nim zostały założenia programów edukacyjnych inicjowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny a realizowanych przez powiatowe stacje.

Są to m.in. programy edukacyjne dotyczące zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej "Trzymaj formę" oraz  programy profilaktyki nikotynowej "Czyste powietrze wokół nas", "Nie pal przy mnie, proszę" i "Znajdź właściwe rozwiązanie".  Wszystkie adresowane są do uczniów i ich rodziców i będą realizowane przez cały semestr na terenie placówek oświatowych, które zgłosiły chęć przeprowadzenia akcji profilaktycznych wśród swoich podopiecznych.

Taka laleczka może pomóc w zaprezentowaniu uczniom skutków palenia. Po wypaleniu papierosa widać ile dymu tytoniowego dostaje sie do organizmu palacza.

Nauczyciele bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, wymieniając doświadczenia z pracy z młodzieżą. Wskazywali  nowe zagrożenia, z którymi styka się aktualnie młodzież, a które do tej pory nie występowały. Zaznaczali, że to niebezpieczne, ale jednocześnie bardzo popularne używki i zjawiska, dla których niema jeszcze żadnej instrukcji na temat jej zwalczania. Na spotkaniu zaprezentowane zostały również filmy informacyjne dot. skutków palenia i profilaktyki grypy (do obejrzenia których zapraszamy do zakładki "Zdrowie").

Corocznie w akcjach SANEPID-u bierze udział kilka tysięcy dzieci koordynowanych przez dziesiątki przeszkolonych pedagogów z naszego powiatu. Efekty tych programów można podziwiać cały czas rozmawiając z naszymi małymi, ale już bardzo mądrymi dziećmi.