13 marca 2013
Tu żyje się najlepiej

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeprowadziło badanie, którego wyniki pokazują, gdzie w Polsce ludziom żyje się najlepiej. Nasz powiat znalazł się w ścisłej czołówce rankingu.

W każdym kraju istnieją istotne różnice pomiędzy regionami, podobnie jest w Polsce. Aby sprawdzić, w których powiatach i miastach na prawach powiatu występuje najwyższy współczynnik wzrostu jakości życia, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zleciło przeprowadzenie badania HDI. Indeks HDI (wskaźnik rozwoju społecznego) to miernik, który uwzględnia przede wszystkim te elementy życia, które nie są brane przy wyliczaniu PKB, tzn. zdrowie, dostęp do wiedzy i edukacji. Obliczenie HDI pokazało, w jaki sposób jednostki administracyjne rozwijają się w porównaniu do innych, jakie są mocne i słabe strony tych jednostek i jakie powinny być w związku z tym priorytety władz samorządowych.

Przeprowadzone badanie pokazało, że Powiat Legionowski znajduje się wśród powiatów o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, plasując się tym samym na dziesiątym miejscu w rankingu. Wyżej znalazły się jedynie takie miasta jak Warszawa, Kraków czy Sopot oraz powiaty piaseczyński, pruszkowski i warszawski-zachodni. W tyle natomiast został Wrocław, Olsztyn, Gdańsk i wiele wiele innych.

Warto wspomnieć także, że w porównaniu z poprzednim badaniem, dotyczącym roku 2007, Powiat Legionowski awansował w rankingu o trzy miejsca. Oznacza to, że nasz region wciąż się rozwija dla dobra jego mieszkańców. Oby tak dalej!

Ranking 30 powiatów o najwyższych wartościach indeksu HDI w roku 2010