19 marca 2013
Tydzień z internetem

Rozpoczęła się kampania promująca nowoczesne technologie. Zapraszamy do Miejskiej i Powiatowej Bibliteki w Legionowie, Gminnej Biblioteki w Jabłonnie i jej filii w Chotomowie.

Dzięki akcji można przekonać się, jakie możliwości dają nowoczesne technologie, co można znaleźć w Internecie i dlaczego warto z niego korzystać.

Podczas „Tygodnia z Internetem 2013” mieszkańcy całej Polski będą mogli wziąć udział w spotkaniach zachęcających do odkrywania możliwości Internetu.

Spotkania odbędą się w ponad 400 miejscach – w bibliotekach, szkołach, domach kultury, pracowniach komputerowych i innych instytucjach posiadających komputery z dostępem do Internetu. Zorganizują je także stowarzyszenia oraz wolontariusze - „Latarnicy Polski Cyfrowej”.

Wykaz instytucji, organizacji, a także „Latarników”, którzy zorganizują spotkania, jest dostępny na stronie www.biblioteki.org/pl/tydzien_z_internetem_2013. Organizatorzy cały czas mogą zgłaszać swój udział w kampanii.

Spotkania zostaną zorganizowane w oparciu o scenariusze przygotowane przez koordynatorów kampanii: „Zagrajmy w eksperymenty”, „Usiądź na moim miejscu” - uczestnicy dowiedzą się, jakich trudności doświadczają osoby niepełnosprawne, korzystając z komputera i Internetu. Przekonają się również, jakie nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że ich funkcjonowanie w cyfrowym świecie jest nie tylko możliwe, ale znacznie łatwiejsze), „Pierwszy krok w cyfrowy świat” – to spotkania skierowane do osób powyżej 50. roku życia, „Zasadź drzewo w Internecie” - uczestnicy sprawdzą w sieci, gdzie w Polsce mieszkają osoby noszące takie samo nazwisko; „W 80 minut dookoła świata”; „Koncert życzeń”, „Poradnia zdrowia”, „Rozmowa - bezcenna, czyli jak skorzystać z komunikatora internetowego”.

Uczestnicy spotkań mogą zarejestrować swój udział w kampanii na stronie www.biblioteki.org, gdzie jest dostępny licznik – dzięki temu będzie wiadomo, ile osób wzięło udział w akcji. Czeka na nich także konkurs „Odkrycia – Przeżycia”. Wystarczy między 25 marca a 15 kwietnia w formularzu na stronie www.biblioteki.org dokończyć trzy zdania: Najbardziej zaskoczyło mnie…, Teraz już wiem, że…, Internet to dla mnie...
Kampanię „Tydzień z Internetem 2013” wspiera Lider Cyfryzacji w Polsce - Włodzimierz Marciński.

„Tydzień z Internetem” odbywa się w dniach 18-24 marca. W jego poprzednich dwóch edycjach wzięło udział ponad 250 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów (w tym 15 tysięcy w Polsce). Akcję, koordynowaną przez sieć organizacji Telecentre-Europe, aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

Polska edycja kampanii „Tydzień z Internetem” została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Koordynatorami polskiej edycji „Tygodnia z Internetem” są: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo (FPMiINR) i Stowarzyszenie Miasta w Internecie (SMWI). Europejskimi partnerami kampanii są natomiast firmy UPC i Microsoft, które wspierają jej realizację także w Polsce.

źródło: www.samorzad.pap.pl