2 kwietnia 2013
W sejmie o "janosikowym"

Temat podatku "janosikowego" wraca do sejmu. Jutro wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie będą zajmować się posłowie.

Przypomnijmy, że TK uznał co prawda większość przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, na podstawie których działa tzw. mechanizm wyrównujący dochody jst, za zgodne z Konstytucją. Sędziowie zapowiedzieli jednak skierowanie do sejmu postanowienia sygnalizacyjnego, w którym Trybunał ma wskazać na błędny systemu wyrównującego dochody samorządów, m.in. w zakresie 98% stawki naliczania wpłat powiatów do budżetu państwa.

Podczas połączonego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych informacje na temat wyroku TK, który zapadł 31 stycznia 2013 r., będzie przedstawiać posłom m.in. prof. dr hab. Hubert Izdebski, który w procesie przed Trybunałem reprezentował Miasto Stołeczne Warszawę i Kraków. Na posiedzeniu obecny będzie również starosta legionowski Jan Grabiec, przewodniczący Koalicji Powiatów, walczącej z niesprawiedliwymi regulacjami ustawowymi.