20 kwietnia 2013
Oni wiedzą, jak pomagać!

W sobotnie popołudnie cztery grupy nastolatków z powiatu legionowskiego wzięły udział w zawodach z pierwszej pomocy organizowanych przez legionowski oddział PCK.

Zawody, nad którymi patronat objął Starosta Legionowski, odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy z nich polegał na wypełnieniu testu dotyczącego zasad pierwszej pomocy oraz wiedzy na temat Polskiego Czerwonego Krzyża. Każdy z uczestników konkursu miał 30 minut, aby samodzielnie wypełnić formularz z pytaniami. Jak przyznawały osoby biorące udział w teście, udzielenie prawidłowych odpowiedzi nie było łatwe.

Okazało się jednak, że wśród młodzieży z powiatu legionowskiego znajdują się prawdziwi specjaliści od pierwszej pomocy. Najlepsze wyniki uzyskali:

• Jacek Winiarek, który uzyskał 14,5 pkt. i zajął III miejsce,
  • Wiktor Szymański, który zdobył 17 pkt. i zajął II miejsce,
  • Milena Berg, która z wynikiem 20 pkt. zajęła I miejsce.

Po teście cztery grupy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu legionowskiego udały się na legionowski rynek, gdzie brały udział w drugim etapie zawodów. Polegał on na udzieleniu pomocy poszkodowanym w trzech wypadkach. Najpierw grupa znajdowała nieprzytomnego człowieka leżącego na parkowej alejce. Zadaniem uczestników było udzielenie mu pierwszej pomocy, wykonanie sztucznego oddychania oraz ułożenie go w pozycji bezpiecznej. Kawałek dalej miał miejsce wypadek samochodowy. Jedną z poszkodowanych osób był kierowca samochodu – młodzież musiała opatrzeć mu rozbitą głowę, zabezpieczyć miejsce wypadku, nałożyć poszkodowanemu kołnierz, bezpiecznie wyjąć go z samochodu oraz ułożyć w pozycji, w której będzie mógł on bezpiecznie poczekać na przyjazd karetki. Drugą osobą, która ucierpiała w wypadku samochodowym był pieszy, który miał złamaną nogę i uraz kręgosłupa. Grupy miały za zadanie usztywnienie złamanej kończyny, nałożenie kołnierza, przełożenie poszkodowanego na nosze ratunkowe i przeniesienie go w bezpieczne miejsca.

Zadania, które wyglądały na trudne, nie sprawiły uczestnikom zawodów najmniejszego problemu. Doskonale wiedzieli oni bowiem, co, kiedy i w jaki sposób należy zrobić, aby pomóc osobie, która potrzebowała ich pomocy. Wykonywanie zadań oceniali ratownicy medyczni oraz strażacy z OSP z powiatu legionowskiego. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Salezjańskiego Liceum w Legionowie, na drugim miejscu uplasowała się grupa ze szkoły w Komornicy, trzecie miejsce zajęli uczniowie z LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie, a na czwartym znalazła się drużyna z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnym im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie.

Zawody zorganizowane przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Legionowie pokazały, że w powiecie legionowskim możemy być pewni, że w razie konieczności pomocy udzieli nam nasza wspaniała młodzież.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0017{/gallery}

Zapraszamy do obejrzenia galerii każdej z grup: