6 maja 2013
Orlen Liga w Legionowie

Siatkarki Siódemki Legionovii  w trzecim meczu barażowym pokonały 3:2 Jedynkę Aleksandrów Łódzki, zwyciężyły w całej rywalizacji 3:1 i utrzymały miejsce w Orlen Lidze.

Pierwszy set zapowiadał zaciekłą walkę o każdy punkt, a po obu stronach siatki prym wiodły liderki swoich drużyn: Agata Babicz i Anna Sołodkowicz. W połowie partii dwukrotnie zatrzymana została Ilona Gierak, a kontry bezlitośnie kończyła Tamara Kaliszuk. Lepiej z sytuacyjnymi piłkami na siatce radziły sobie gospodynie. Także zagrywka aleksandrowianek, podobnie jak w poprzednim meczu, sprawiała ogromne problemy przyjmującym z Legionowa. Podopieczne Jolanty Studziennej zaczęły popełniać błędy własne, co było wodą na młyn dla zawodniczek Jedynki. W konsekwencji gospodynie wygrały seta ze znaczną przewagą (25:16).

O ile pierwsza partia stała na wysokim sportowym poziomie, o tyle w drugiej odsłonie spotkania widać już było, że oba zespoły grają pod presją i stawka tego pojedynku jest ogromna. Obie drużyny popełniły po 11 błędów własnych. Po tym, jak sędzia po raz trzeci odgwizdał nieczyste zagranie piłki przez rozgrywającą, inicjatywę na boisku przejęła Kaliszuk. Legionowianki nie mogły poradzić sobie z ustawieniem skutecznego bloku na prawym skrzydle. Przewaga aleksandrowianek była przytłaczająca. Przy wyniku 19:11 dla gospodyń, ekipie Legionovii nie pomogło ani wprowadzenie Marty Siwki w celu wzmocnienia przyjęcia, ani przerwa na żądanie trenerki. Choć poczynania te pozytywnie wpłynęły na grę siatkarek z Legionowa, przewaga miejscowego zespołu pozostała niezagrożona. Jedynka tym razem wygrała do 19.

Nic nie zapowiadało tego, że legionowianki zdołają odwrócić losy meczu. Pierwszy sygnał do walki dała Marta Łukaszewska, punktując w polu zagrywki. Gra wyrównała się, a niewielką przewagę zdobywała na zmianę każda z drużyn. Dobrą zagrywką Natalia Maciejczyk sprawiła, że inicjatywa była po stronie gości. W zaciętej końcówce więcej zimnej krwi zachowały siatkarki występujące w ORLEN Lidze i to one wygrały tego, jak się później okazało, przełomowego seta.

W czwartej odsłonie dobre otwarcie zanotowały zawodniczki Siódemki Legionovii Legionowo. Historia poprzednich partii nauczyła kibiców, że ta drużyna, która lepiej rozpoczyna seta, kończy go zwycięstwem. Nie inaczej było i w tym przypadku. Zablokowana została Magdalena Mieszała, a legionowianki znalazły receptę na grę blok-aut gospodyń. Na boisko weszła Aleksandra Przepiórka, ale słabsza postawa przyjmujących z Aleksandrowa Łódzkiego nie ułatwiała jej precyzyjnego rozegrania. Ostatecznie przyjezdne wygrały tego seta do 20 i o losach rywalizacji miał zadecydować tie-break.

W ostatniej partii to legionowianki miały przewagę psychologiczną, bowiem odrobiły aż dwa sety straty i bardzo zależało im na przypieczętowaniu utrzymania w ORLEN Lidze. Gospodynie pod presją wyraźnie zwolniły rękę w ataku. Powstrzymane zostały Magdalena Mieszała i Anna Tomczyk. O ostatecznym wyniku zadecydowała przede wszystkim właśnie postawa w bloku. Starające się odrobić starty aleksandrowianki, nie zdołały powstrzymać siatkarek Legionovii, które po wykorzystaniu pierwszej piłki meczowej mogły fetować końcowy sukces.

Jedynka Aleksandrów Łódzki - Siódemka Legionovia Legionowo 2:3
(25:16, 25:19, 22:25, 20:25, 13:15)

stan rywalizacji play-off: 3:1 dla Siódemki Legionovii

Składy zespołów:
Jedynka: Wilk, Kaliszuk, Mieszała, Kwiatkowska, Babicz, Tomczyk, Nowakowska (libero) oraz Przepiórka, Michalkiewicz, Jordańska i Natanek
Legionovia: Bąk, Łukaszewska, Skorupa, Maciejczyk, Sołodkowicz, Gierak, Saad (libero) oraz Michailenko, Marinowa, Siwka i Bawoł