14 maja 2013
Powiatowy Dzień Strażaka

Gmina Wieliszew była gospodarzem obchodów Powiatowego Dnia Strażaka. Uroczystości odbyły się w Janówku Pierwszym i Krubinie.

Święto strażaków, które jednocześnie było jubileuszem 95-lecia istnienia OSP Krubin, obchodziliśmy 11 maja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafii pw. św. Bartłomieja w Janówku Pierwszym koncelebrowaną przez ks. Jana Gołembiewskiego i ks. Krzysztofa Krupę pod przewodnictwem ks. Grzegorza Kucharskiego. W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe ochotniczych i zawodowych straży pożarnych z terenu powiatu legionowskiego oraz zaprzyjaźnionych gmin – niemieckiej Amt Trittau i rumuńskiej Siret. W intencji strażaków modlili się również: senator Anna Aksamit, starosta Jan Grabiec, przedstawiciele władz Gminy z wójtem Pawłem Kownackim i Przewodniczącym Rady Gminy Marcinem Fabisiakiem na czele.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod budynek remizy w Krubinie, gdzie miała miejsce dalsza część imprezy. Tam, w obecności licznie przybyłych oficjeli oraz mieszkańców, odbyła się część oficjalna, podczas której najbardziej zasłużeni strażacy otrzymali z rąk Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzeja Ratyńskiego, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie st. bryg. Mieczysława Klimczaka oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Legionowie Krzysztofa Goślickiego medale i dyplomy. OSP Krubin z okazji jubileuszu 95-lecia otrzymała medal „Pro Mazovia” nadany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, a wręczony przez jego pełnomocnika  Artura Pozorka. Wyróżnione zostały również osoby konsekwentnie wspierające rozwój pożarnictwa w Polsce, a szczególnie w powiecie legionowskim. Ważnym punktem uroczystości było przekazanie przez wójta Pawła Kownackiego i przewodniczącego Marcina Fabisiaka kluczyków do zakupionego przez Gminę na rzecz OSP Krubin samochodu ratowniczo-gaśniczego. Poza tym darem przedstawiciele władz Gminy przekazali na potrzeby OSP Krubin, OSP Janówek Pierwszy i OSP Kałuszyn 3 płaskodenne łodzie wraz ze służącymi do ich transportu przyczepami.

Po oficjalnej części uroczystości nadszedł czas zabawy. Rozpoczął ją występ mażoretek płońskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Na scenie wystąpiły zespoły Kantado Koro, Pawilon 4 i Horyzonty. Do tańca przygrywała kapela biesiadna, dzieci jeździły zabytkowym wozem strażackim, a potem bawiły się z bajkowymi postaciami Tygryska i Kubusia Puchatka, strażacy zapraszali na prezentację sprawności w akcji gaśniczej i ratunkowej. Szczególnie spektakularny był pokaz gaszenia pożarów, podczas którego bohaterowie dnia musieli zbliżyć się do ognia na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Zarówno ta próba, jak i cała uroczystość zakończyła się miłym akcentem – brawami zgromadzonej publiczności.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0018{/gallery}

Źródło: wieliszew.pl