27 maja 2013
Marzą tworząc

W miniony czwartek miała miejsce piąta odsłona Dni Osób Niepełnosprawnych czyli wystawa prac uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie.

Wystawa podsumowała dorobek twórczy Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie. Po powitaniu gości i odczytaniu listu od Senator RP Anny Aksamit, organizatorzy przybliżyli gościom historię arteterapii i jej znaczeniu dla osób niepełnosprawnych.

Kolejnym punktem był występ uczniów szkoły - uczestników klubu Alternatywnych Metod Komunikacji i z uczniów Niepublicznej  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II filia w Jabłonnie, którzy przedstawili wspólny spektakl pt. „Poczytaj mi mamo”.

Widzowie ujrzeli dobrze znany wszystkim obraz dnia codziennego rodzin, czyli zapracowani rodzice nie mający czasu dla swoich pociech, które spędzają czas przy komputerze. Nagle...awaria, nie ma prądu i pytanie, co robić? Dzieci proszą mamę o przeczytanie bajki. Ta sięga po książkę i czyta najpierw coś dla małych romantyczek czyli „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, przedstawioną za pomocą komunikatorów przez niemówiących uczniów  Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych. Drugą bajkę, tę bardziej dla chłopców o smoku wawelskim wystawili uczniowie  Niepublicznej Szkoły Podstawowej.

Po spektaklu goście mogli podziwiać wystawę pt. „Widzę ,czuje marzę”, czyli  zbiór najlepszych prac uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych ul. Jagiellońska 69 w Legionowie, które powstały w ciągu tego roku szkolnego. Można tam dostrzec różne techniki i  tematy, w tym rzeźby czy też prace z  prasowanej słomy. Część prac powstawała na warsztatach z twórcami, czyli Barbarą Retmaniak, Matyldą Durka, Zofią Piotrowska, Markiem Krauss i Mieczysławem Krzymowskim. Wystawa  tworzy wielobarwną, doskonale skomponowaną całość, podpowiadając oglądającym o tym co przeżywają  autorzy prac, czym żyją i o czym marzą.

Wystawę można oglądać do 6 czerwca2013 roku w legionowskiej galerii Ratusz, a w październiku zawita ona do nowodworskiego Ośrodka Kultury.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0021{/gallery}

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0022{/gallery}