12 czerwca 2013
Aktywni w każdym wieku
Razem z Gminą Wieliszew zapraszamy osoby po 50 r.ż., cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe, na siedmiotygodniowy program ćwiczeń fizycznych "Aktywnośc w każdym wieku"

Podjęcie decyzji o przyjściu do klubu bardzo często okupione jest strachem i niepewnością. Czy ja się nadaję? Czy nie jestem za stara lub stary? Czy się nie ośmieszę? Odpowiedź brzmi: lepiej późno niż wcale.

 

Nie istnieje określony wiek człowieka, który można byłoby przyjąć za początek starzenia się organizmu. Większość wykładników funkcji ustrojowych po 35. roku życia zmniejsza się i w tym znaczeniu można późniejsze lata życia zaliczać do okresu stopniowego zmniejszania sprawności organizmu. Środkiem do utrzymania dobrej kondycji jest trening. Często utrata siły i masy mięśniowej jest wynikiem braku ćwiczeń ruchowych a nie starzenia. Regularny trening, niezależnie od wieku, w jakim został rozpoczęty, znacznie przedłuża sprawne funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie, podnosi komfort życia. Wystarczą bardzo umiarkowane, ale regularne, ćwiczenia, aby obniżyć ciśnienie krwi, poprawić stan kości, obniżyć poziom cholesterolu czy glukozy u cukrzyków. Nie można też pominąć poprawy samopoczucia, zmniejszenia poziomu depresji i możliwości nawiązania nowych kontaktów towarzyskich. Szczególnie ważne są ćwiczenia u osób już cierpiących na choroby przewlekłe takie, jak choroby serca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, choroby stawów. Najnowsze badania wskazują również na korzyści wynikające z ćwiczeń u osób po przebytych chorobach nowotworowych - udowodniono, że aktywność zmniejsza ryzyko nawrotu nowotworu.

 

Zanim rozpoczniemy regularną aktywność fizyczną warto skonsultować się z lekarzem, który na podstawie badań określi zakres wysiłku, który będzie najodpowiedniejszy i bezpieczny. Wskazań do wysiłku fizycznego jest coraz więcej, a przeciwwskazań coraz mniej. Warto więc zadbać o zdrowie i jakość życia poprzez regularną aktywność fizyczną. Po to właśnie został zorganizowany siedmiotygodniowy program ćwiczeń fizycznych "Aktywnośc w każdym wieku", dofinanonsowany przez Powiat Legionowski i Gminę Wieliszew w ramach działań profilaktyki zdrowotnej - Powiatowego Programu Promocji Zdrowia. Do uczestnictwa w nim zapraszamy osoby po 50 r.ż. cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe.Informacje na temat programu można uzyskać w Klubie Perła Wellness w Michałowie Reginowie przy ul. Nowodworskiej 20, lub pod nr 22 77 22 777.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Anna Plucik - Mrożek
Małgorzata Perl
Klub Perłą Wellness