26 czerwca 2013
15 lat minęło

5 czerwca 1998 roku została przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ustawa o samorządzie powiatowym. W miniony poniedziałek (24.06) odbyła się konferencja poświęcona pozycji samorządowego powiatu w strukturze państwa zorganizowana przez starostę legionowskiego.

Jednym z elementów konferencji była debata na temat kondycji i przyszłości powiatów w Polsce

Zgodnie z treścią ustawy samorządowy powiat ponownie stał się częścią administracji publicznej, co dało podstawę do utworzenia nowych jednostek samorządu terytorialnego oraz wyodrębnienia zadań i określenia struktury. Obecnie, po 15 latach od wprowadzenia tej ważnej zmiany ustrojowej, na konferencji w Legionowskim Ratuszu wymieniono doświadczenia i opinie oraz podsumowano dotychczasową działalność, aktualną kondycję i perspektywy rozwoju powiatu. Debatę „Miejsce powiatu w strukturze państwa” przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej i organizacji pozarządowych z udziałem: dr Igora Zachariasza, dr Aleksandra Nelickiego, Romana Smogorzewskiego, Jana Grabca, Artura Borkowskiego i Edwarda Trojanowskiego, przeprowadzono m.in. w oparciu o raport przygotowany przez zespół prof. Jerzego Hausnera „Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy, konieczne działania - Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce”.

Gościem konferencji był m.in. wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski

Uroczystym podsumowaniem konferencji było przekazanie przez starostę Jana Grabca Aktu Nadania Tytułu „Przyjaciela Powiatu Legionowskiego” panu Edwardowi Trojanowskiemu - w uznaniu zasług dla powiatu, za jego wieloletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej, budowanie społeczeństwa obywatelskiego, upowszechnianie idei samorządności, profesjonalną i pełną pasji pracę na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce, oraz działania, które przyczyniły się  do rozwoju Powiatu Legionowskiego. Kapitułę stanowią dotychczasowi starostowie Powiatu Legionowskiego: Roman Smogorzewski, Rafał Kwiatkowski, Dorota Sowińska-Kobelak oraz Jan Grabiec.

Edward Trojanowski został uhonorowany tytułem Przyjaciel Powiat Legionowskiego.
Akt jego nadania wręczył starosta Jan Grabiec.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

dr Igor Zachariasz - pracownik naukowy, dyrektor w Instytucie Badań i Ekspertyz Samorządowych Uczelni Łazarskiego, doradca Unii Metropolii Polskich, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Samorząd Terytorialny”, współautor opracowania pod redakcją Jerzego Hausnera: „Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy, konieczne działania - Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce” Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej.

dr Aleksander Nelicki - ekspert ds. samorządowych, w trakcie reformy powiatowo-wojewódzkiej doradca wiceministra odpowiedzialnego za wdrożenie reformy, współautor opracowania pod redakcją Jerzego Hausnera: „Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy, konieczne działania - Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce” Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Małopolska Szkoła Administracji Publicznej.Roman Smogorzewski - Prezydent Miasta Legionowo od 2002 r., Starosta Legionowski w latach 2000-2002 r.

Artur Borkowski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku od 2006 r., Przewodniczący Zgromadzenia Związku Gmin Zalewu Zegrzyńskiego od 2006 r., Sekretarz Powiatu Legionowskiego od 2007 r.

Edward Trojanowski – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania Związku Stowarzyszeń „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” i  Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński”, Wójt Gminy Wieliszew w latach 1990-2006, Sekretarz Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.