27 czerwca 2013
Miliony na zdrowie
Legionowskie Starostwo stara się o środki na przebudowę, sprzęt medyczny oraz badania profilaktyczne w przychodni  ZOZ Legionowo Sp. z o.o.

W ramach projektu planuje się również zakupić niezbędny do badań sprzęt w postaci: kolonoskopów, gastroskopów, stołów operacyjno-zabiegowych oraz sprzętu do badań diagnostycznych dzieci (wagi, leżaczki itrp.)

Projekt składa się z dwóch elementów: infrastrukturalnego (stanowiącego 60,5% kosztów kwalifikowanych zadania) i polegającego na wewnętrznej przebudowie pomieszczeń przychodni dostosowanych do drugiego elementu czyli profilaktyki (stanowiącej 39,5 % kosztów kwalifikowanych zadania) w ramach której przeprowadzone zostaną:
1) w ramach opieki perinatalnej: porady stomatologiczne dla kobiet w okresie przedkoncepcyjnym i ciąży, szkoła rodzenia, klub młodych rodziców, telefonicznei i indywidualne porady położnej i lekarza pediatry oraz szkolenia dla personelu,
2) w ramach opieki dla osób starszych i przewlekle chorych: bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, organizacja dni walki z cukrzycą, z chorobami układu krążenia i chorobami płuc oraz szkolenia dla personelu.
3) w ramach profilaktyki chorób nowotworowych: badanie zmian skórnych, gruczołu krokowego, badanie USG piersi, profilaktyka nowotworów jamy brzusznej u dzieci, profilaktyka nowotworów dróg rodnych kobiet oraz uruchomienie telefonu zaufania.

Projekt będzie finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa. Całkowita jego wartość to prawie 7,5 mln, z czego 2,5 mln zabezpieczy w swoim budżecie Powiat Legionowski.