27 czerwca 2013
Walka o zmiany

Dla powiatów ziemskich należących do Koalicji Powiatów brak zmian w przepisach o tzw. „janosikowym” oznacza ograniczenie a nawet zaniechanie wszelkich inwestycji.

W skrajnych przypadkach powiaty płacące tę daninę, mogą mieć problem ze zbilansowaniem budżetu na kolejny rok.

Mimo rozczarowującego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2013 roku  w sprawie niekonstytucyjności „janosikowego” Koalicja Powiatów nie zamierza zaniechać dalszych działań prowadzących do zmiany ustawy o dochodach JST.

26 czerwca w Starostwie Powiatu Warszawskiego Zachodniego odbyło się spotkanie, na którym przedstawiciele sześciu powiatów ziemskich (Warszawskiego Zachodniego, Legionowskiego, Piaseczyńskiego, Otwockiego, Pruszkowskiego, Grodziskiego) podjęli decyzje o przygotowaniu skargi do Trybunału Konstytucyjnego z uwzględnieniem orzeczenia TK z 31 stycznia oraz postanowienia sygnalizacyjnego TK skierowanego do Sejmu.

Ze względu na brak prac parlamentarnych nad ustawą o dochodach JST oraz negatywnie pogłębiającą się sytuacją finansową powiatów, koalicjanci zamierzają wziąć sprawy w swoje ręce i ponownie zaskarżyć przepisy dotyczące naliczania subwencji równoważącej do Trybunału Konstytucyjnego.

W pracach przygotowawczych swoją radą służyli Rafał Szczepański przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Marcin Wiącek ekspert biorący udział w opracowaniu skargi dla Warszawy oraz dr. Aleksander Nelicki ekspert Koalicji Powiatów.

O dalszych działaniach koalicji Powiatów będziemy informować na bieżąco.