24 lipca 2013
Biblioteka modernizuje sprzęt

Mając na celu poszerzenie informatycznej oferty oraz dostarczenie użytkownikom jak najlepszych warunków pracy z komputerami biblioteka w Jabłonnie postanowiła dokonać wymiany starego sprzętu informatycznego.

W połowie drugiej dekady XXI wieku potrzeba powszechnej informatyzacji jest palącą koniecznością. Komputery dla ogromnej liczby ludności stanowią dziś podstawowe narzędzie pracy, dostarczają im rozrywki oraz, dzięki Internetowi, powoli wypierają inne media przejmując rolę głównego źródła wiedzy o otaczającym nas świecie. Dlatego też kwestii zapewnienia równego dostępu do zdobyczy technologii informatycznej nie powinno się już traktować jako futurystycznej fanaberii. Podjęcie działań w tym kierunku stanowi niezbędny element, realizowanego w nowoczesnych społeczeństwach, programu zapewniania równych szans życiowych dla wszystkich obywateli. Tradycyjnie już, podobną funkcję w dziedzinie dostępu do literatury spełniają biblioteki publiczne. Wydaje się więc, że uwzględnianie w programach ich działalności informatyzacji lokalnych środowisk, świetnie odpowiada zmieniającym się wymaganiom stawianym przez dynamicznie modernizujące się społeczeństwa.

Właśnie w taki, nowoczesny sposób traktuje stojącą przed nią misję Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie - czytelnicy już od kilku lat mają zapewniony darmowy dostęp do Internetu w placówkach w Jabłonnie i w Chotomowie. Koszty podobnej inwestycji przekraczałyby jednak możliwości finansowe skromnej jednostki bibliotecznej. Dlatego też szefostwo placówek wykorzystało nadarzającą się szansę i pozyskało wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Dzięki wsparciu ze środków unijnych udało się zrealizować projekt "Dla naszego czytelnika - nowa sieć informatyczna". Zakładał on zakup siedmiu nowoczesnych stacji komputerowych oraz trzech drukarek laserowych przeznaczonych do bezpośredniego użytku dla czytelników. Komputery te, na których zainstalowano wysokiej klasy oprogramowanie biurowe, umożliwiają komfortową pracę, naukę czy przeglądanie Internetu wszystkim mieszkańcom gminy - rzecz jasna w pełni za darmo. Dzięki drukarkom natomiast możliwe stało się sporządzanie wydruków czy kopii. W ramach projektu "Dla naszego czytelnika..." dokonano również zakupu stacji serwerowej która pozwoli na lepsze zarządzanie bazami danych, co przełoży się na większy komfort i niezawodność użytkowania katalogu on-line. Ostatnim z zakupów był projektor oraz ekran, za pomocą których biblioteka będzie przygotować multimedialne lekcje biblioteczne oraz innego rodzaju zajęcia uatrakcyjniające działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Wszystkich, którzy pragną skorzystać z nowych komputerów, dokonać wydruków czy sporządzić kopie dokumentów, biblioteka serdecznie zaprasza do placówek w Jabłonnie i w Chotomowie.