31 lipca 2013
69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W czwartek 1 sierpnia przypada 69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji zapraszamy na uroczyste obchody, odbywające się w gminach w powiatu legionowskiego.

Tych, którzy pragną złożyć kwiaty w miejscach pamięci poległych zapraszamy do Legionowa, gdzie uroczystości rozpoczną się już od godziny 9:15 w kwaterze wojennej na cmentarzu, oraz o godzinie 10.00 przy obelisku upamiętniającym żołnierzy 3 Kompanii I Batalionu 1 Rejonu „Marianowo – Brzozów” przy ulicy Kościuszki. Po uroczystościach planowany jest przejazd do miejsc pamięci. Całość zakończy się o godzinie 18.00 mszą świętą w kościele garnizonowym oraz koncertem okolicznościowym przy ul. Piłsudskiego 5.

Zapraszamy  również do Nieporętu na godzinę 15:00 pod pomnik znajdujący się na Placu Wolności. Następnie pochód przejdzie pod grób Żołnierzy AK oraz Bronisława Tokaja na cmentarzu w Nieporęcie, po czym uda się w miejsce pamięci narodowej przy ul. Strużańskiej.

Uroczystości w gminie Jabłonnie rozpoczną się o godzinie 16:00 przy Skwerze ppor. „Alfy” i „Skiby”. W powstańczy klimat zebranych wprowadzą pieśni i piosenki patriotyczne odtwarzane z nagrań archiwalnych. Dziesięć minut przed godziną „W” zostanie wprowadzona warta honorowa oraz poczty sztandarowe. O godz. 17:00 rozlegnie się sygnał syren alarmowych symbolizujący rozpoczęcie powstania Warszawskiego sprzed 69 lat. Kpt. Edmund Kuklewski odczyta Apel Poległych, po czym delegacje złożą kwiaty i wieńce pod pomnikiem poległych w latach 1939 – 1945. Po zakończeniu uroczystości na skwerze ppor. „Alfy” i „Skiby” zapraszamy na Mszę Św. w intencji ojczyzny w Kościele Parafialnym w Jabłonnie.

Z okazji obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w ratuszu w Serocku będzie można obejrzeć wystawę pt. "Byliśmy Wolnością". Wystawa potrwa od 1 do 18 sierpnia.

W Wieliszewie o godzinie 17-tej, tj. godzinie wybuchu powstania, zostaną uruchomione syreny alarmowe.

Z wybiciem godziny „W” zatrzymajcie się, na chwilę i wspomnijcie powstańców walczących za wolność naszego kraju.

Źródło: www.jezioro.zegrzynskie.pl
nieporet.pl, jablonna.pl, serock.pl, legionowo.pl, wieliszew.pl, nowydwormazowiecki.pl