1 sierpnia 2013
Uczciliśmy pamięć Powstańców Warszawskich

Rankiem, 1 sierpnia przedstawiciele władz lokalnych oraz kombatanci rozpoczęli obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.                                                                                                                                                                           

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.15, na legionowskim cmentarzu, przy pomniku poświęconym polskim patriotom zesłanym na „nieludzką ziemię”. Zebranych przywitał zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny. Po nim głos zabrała przedstawicielka środowisk kombatanckich Bronisława Mazur, która podziękowała wszystkim za uczczenie pamięci poległych i męczenników za wolność ojczyzny. Po modlitwie prowadzonej przez ks. dziekana Lucjana Szcześniaka zebrani przeszli pod pomnik znajdujący się na terenie kwatery wojskowej. Tam również wspominano tragiczny czas wojny oraz uczczono pamięć jej ofiar – w szczególności ludności cywilnej i żołnierzy podziemia poległych podczas 63 dni Powstania Warszawskiego. W imieniu Starostwa Powiatowego w Legionowie wieniec pod pomnikiem złożył wicestarosta Robert Wróbel. Radę Powiatu Legionowskiego reprezentował jej wiceprzewodniczący Marek Mazur.

 

 

Kolejnym punktem programu obchodów była uroczystość pod znajdującym się na granicy Legionowa i Chotomowa pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 3. Kompanii I Batalionu 1. Rejonu „Marianowo – Brzozów”, a szczególnie ich bój w pierwszych dniach sierpnia 1944. Wydarzenie to wspomniała w swoim przemówieniu wójt gminy Jabłonna Olga Muniak. Na początku powstania legionowscy i chotomowscy żołnierze Armii Krajowej wysadzili w powietrze niemiecki pociąg zrywając tym samym połączenie kolejowe Warszawa – Nasielsk. Blokada torów trwała kilka dni. Dopiero gdy Niemcy wprowadzili do walki pociąg pancerny, szala zwycięstwa przechyliła się na ich stronę. Powstańcy wycofali się z dużymi stratami. Wydarzenia te sprawiły, że Legionowo było jedynym podwarszawskim miastem, które uczestniczyło w walkach rozpoczętych 1 sierpnia 1944 w stolicy.

 

W sumie przed południem, w dniu obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele władz lokalnych, kombatanci i pozostali uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w 10 miejscach związanych z walką Polaków o niepodległość w latach 1939-45.

 

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0025{/gallery}