9 września 2013
Oddali hołd poległym

Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem Polski Walczącej, wizyta w Muzeum Historycznym w Legionowie oraz udział w występie chóru Belcanto. Tak w tym roku kombatanci z naszego powiatu oddali hołd żołnierzom poległym na frontach II Wojny Światowej.

Stało się już tradycją, że Starostwo Powiatowe w Legionowie wspólnie ze wszystkimi związkami i kołami kombatanckimi działającymi na naszym terenie organizuje Powiatowy Dzień Weterana – święto tych, którzy z bronią w ręku stanęli w obronie granic Rzeczypospolitej i jej obywateli. Tegoroczne obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą zorganizowaną w Parafii Rzymsko - Katolickiej p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Ksiądz Proboszcz Zenon Pawelak w kazaniu odniósł się do bolesnych doświadczeń narodu polskiego, który doświadczył okrucieństwa wojny. Podziękował także kombatantom za podjęty trud walki z okupantem.

W uroczystości oprócz kombatantów wzięły udział władze samorządowe

Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Polski Walczącej, gdzie wspólnie z Prezydentem Miasta Legionowo oraz Wójt Gminy Jabłonna złożyli wieniec oddając hołd poległym.

Kolejnym punktem obchodów był przejazd kombatantów do Muzeum Historycznego w Legionowie. Zwiedzenie nowego pawilonu połączone z przygotowaną przez pana Erazma Domańskiego prezentacją pt. „Historia Militarna” pozwoliło przybyłym przypomnieć sobie czasy I i II Wojny Światowej i działań wojennych prowadzonych na terenie naszego powiatu.

W prezentacji znalazły się stare zdjęcia i mapy, co wywołało ogromne zainteresowania uczestników

Na koniec kombatanci udali się do Ratusza Miejskiego w Legionowie, gdzie wzięli udział w występie chóru Belcanto pod batutą pana Marka Pawłowicza. Specjalnie stworzony program patriotycznych utworów wywołał duże poruszenie na sali. Gromkie brawa nie miały końca i chór musiał bisować. Podziękowania na ręce dyrygenta złożył Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów przy Staroście Legionowskim pan Zdzisław Sokalski.

Za wspaniały występ podziękował dyrygentowi chóru płk Zdzisław Sokalski