10 września 2013
Skrzeszewskie imprezowanie

W minioną sobotę mieszkańcy powiatu tłumnie przybyli na plac przy OSP w Skrzeszewie na Festiwal Sołectw, dożynki gminne i podsumowanie plebiscytu ”Nasz Sołtys-Najlepszy Gospodarz”.

Integracja lokalnej społeczności, zaprezentowanie miejscowego rękodzieła i kulinariów, a przede wszystkim przedstawienie dorobku społecznego i kulturalnego poszczególnych sołectw było celem tej imprezy. Stoiska kusiły zebranych wspaniałymi zapachami i niesamowitym, sielskim klimatem. Oprócz próbowania smakołyków, można było tu zobaczyć liczne rękodzieła i relikty polskiej wsi. Miło było popatrzeć na zaangażowanie uczestników i liczną obecność wśród publiczności, która aktywnie uczestniczyła zabawie.

W konkursie wzięło udział siedem sołectw: Dąbrówka, Suchocin, Nieporęt, Wolica, Nowa Wieś, Popowo Parcele, Michałów-Reginów. Trzy odrębne kapituły, w której uczestniczył również Członek Zarządu Powiatu Janusz Kubicki, oceniały prezentację stoiska, smaki, kuchnię regionalną oraz występ sceniczny. Czwarta, równie ważna kapituła, składała się z licznie zgromadzonej publiczności i to jej głos zadecydował, że nagroda specjalna trafiła do Suchocina.

Pozostałe wyniki wyglądały następująco:

kategoria Prezentacja stoiska
- Sołectwo Wolica (Gmina Radzymin) – I miejsce
- Sołectwo Michałów-Reginów (Gmina Wieliszew) – II miejsce
- Sołectwo Popowo Parcele (Gmina Somianka) – III miejsce

kategoria Smaki, kuchnia regionalna
Sołectwo Wolica (Gmina Radzymin) – I miejsce
Sołectwo Suchocin (Gmina Jabłonna) – II miejsce
Sołectwo Dąbrówka (Gmina Dąbrówka) – III miejsce

kategoria Występ sceniczny
- Sołectwo Nowa Wieś – I miejsce
- Sołectwo Nieporęt – II miejsce
- Sołectwo Dąbrówka – III miejsce

Laureatem konkursu zostało sołectwo Wolica (gm. Radzymin) i to ono będzie gospodarzem V edycji Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw.

Pośród licznych konkursów i wyróżnień, swoje miejsce znalazło też wręczenie nagród w plebiscycie „Nasz sołtys- Najlepszy Gospodarz Powiatu Legionowskiego”.

Jeden z finalistów drugiego etapu konkursu na najlepszego sołtysa całego powiatu legionowskiego otrzymał z rąk Starosty Legionowskiego Jana Grabca ufundowany przez niego laptop. Zwycięzcą w kategorii „Sołectwo do 500 mieszkańców” został Krzysztof Zakolski, z sołectwa Cupel w gminie Serock, a w kategorii „Sołectwo ponad 500 mieszkańców” Jan Sołtys z sołectwa Łajski w gminie Wieliszew.

Nie zabrakło również stoiska promocyjnego Starostwa Powiatowego w Legionowie, gdzie każdy z odwiedzających go uczestników miał szansę zdobyć atrakcyjne gadżety.

O godzinie 18.00 rozpoczęły się Dożynki Gminy Wieliszew. Po mszy św. dziękczynnej z poświęceniem plonów odbył się konkurs na najsmaczniejszą potrawę regionalną, znalazły się też atrakcje i konkursy dla dzieci, a na koniec wystąpiła  gwiazda wieczoru – zespół Horyzonty.

Galeria:

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/0027{/gallery}