2 października 2013
Dni dla serca

Zapraszamy mieszkańców powiatu, którzy ukończyli 45. r.ż. na darmowe badania poziomu ciśnienia i cholesterolu we krwi organizowane w ramach powiatowych "Dni dla serca".

Choroby serca to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Prawie co drugi Polak umiera z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych.
Wpływają one też znacznie na jakość życia, szczególnie osób w wieku średnim i podeszłym. Konsekwencją tego są także ogromne wydatki na leczenie.

Jak podaje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne - regularna umiarkowana aktywność fizyczna jest w stanie obniżyć ryzyko choroby serca o 50 proc., a 20 proc. schorzeń układu sercowo-naczyniowego ma związek z dietą ubogą w warzywa i owoce. Wielu przypadkom schorzeń kardiologicznych można by zapobiec, gdyby wdrożyć podstawowe zasady zdrowego stylu życia takich jak: niepalenie papierosów, aktywność fizyczna, unikanie otyłości (która zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2) oraz systematyczne jedzenie warzyw i owoców.

Trzeba pamiętać też o konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych.
Dlatego w październiku i listopadzie zapraszamy wszystkich mieszkańców powatu (którzy ukończyli 45 r.ż.) na badania poziomu cholesterolu i ciśnienia. Można je wykonać bezpłatnie w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznycm w Wieliszewie w godz. 8.00 - 12.00. Ważne jest, aby na badanie zgłosić się na czczo.
Pacjenci ze złymi wynikami badań zostaną skierowani na konsultację lekarza kardiloga.

Badania zorganizwane są w ramach tegorocznej edycji Powiatowego Programu Promocji Zdrowia. Liczba miejsc jest ograniczona.