10 września 2013
Dożynki w Skrzeszewie

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą polową celebrowaną przez proboszcza parafii pw. św. Jana Marii Vianneya Ks. Krzysztofa Krupę, w trakcie której delegacje sołectw przyniosły wieńce dożynkowe.

I tak mogliśmy podziwiać wspaniałe wieńce z: Janówka, Góry, Kałuszyna, Krubina, Łajsk. Michałowa-Reginowa, Poddębia, Olszewnicy Nowej, Olszewnicy Starej, Skrzeszewa oraz Wieliszewa. Mieszkańcy naszej Gminy wykazali się kreatywnością i pomysłowością, każdy wieniec był inny, a przez to wyjątkowy. Po poświęceniu darów ziemi oraz po zakończeniu uroczystej mszy polowej Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak oraz Starości Dożynek Beata i Bogdan Kowalikowie, wspólnie podzieli chleb dożynkowy. Następnie został on przekazany mieszkańcom przez delegacje lokalnego Zespołu Tańca Ludowego „PROMYKI”.

Kolejnym równie ważnym punktem, dla najmłodszych uczestników Dożynek było poświęcenie placu zabaw oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Wójt Gminy Wieliszew, Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew oraz silna reprezentacja najmłodszych, wspólnie otworzyli miejsce przygotowane dla dzieci. Dobrze zabezpieczony i kolorowy plac zabaw przypadł najmłodszym do gustu i do późnych godzin najmłodsi korzystali z nowych atrakcji pod czujnym okiem rodziców.

Po uroczystych poświęceniach głos zabrał Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, który podziękował wszystkim za przybycie i trud włożony w przygotowanie dożynek, następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Marcin Fabisiak oraz Prezes LGD Edward Trojanowski. Po oficjalnych przywitanych przyszedł czas na zabawę! Ale nie tylko!

Prowadzący zaprosił wszystkich mieszkańców do stoisk promocyjnych. A komisja w składzie:

- Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki

- Sekretarz Gminy Wieliszew Anna Choma

- Skarbnik Gminy Wieliszew Beata Dobrowolska

- Dyrektor Ośródka Kultury Dariusz Skrzydlewski

wybierała: najlepszą przystawkę, najlepszą zupę, najlepsze danie główne oraz najlepszy deser. Była jeszcze dodatkowa kategoria – otwarta. W ramach której komisja mogła nagrodzić danie które ją wyjątkowo zachwyciło.

Po naradach komisja postanowiła uhonorować:

- sołectwo Łajski – za chleb ze smalcem

- sołectwo Skrzeszew – za Ser Skrzeszewski

- sołectwo Wieliszew – za dnie główne: kartacz i pierogi

- Stowarzysznie Ludzi Aktywnych z Olszewnicy Starej- dostało nagrodę za całokszatat. Każda z przygotowanych potraw zasługiwała na najwyższe uznanie jury. Dlatego też Stowarzyszenie otrzymało największa nagrodę pieniężną.

Po wręczeniu czeków z nagrodami pieniężnymi rozpoczęły się konkursy dla wszystkich uczestników Dożynek Gminnych 2013, a punktualnie o godzinie 20.45 na scenie rozpoczął się koncert zespołu Horyzonty.

Zabawa w rytmach coverowych przebojów porwała do tańca dosłownie wszystkich i na placu przy OSP nie było wolnego miejsca. Młodzież, która znajdowała się tuż pod sceną, razem z wokalistą śpiewała wszystkie najlepsze przeboje, trochę dalej od sceny, pozostali uczestnicy zabawy tańczyli w parach. Czy koncert się udał? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie to, że specjalnie dla mieszkańców naszej Gminy, Wójt Gminy Wieliszew przedłużył imprezę do 22.30. Po zakończonym koncercie mieszkańcy spokojnie, choć z żalem, że tak krótko, rozeszli się do domów i Dożynki Gminne 2013 oficjalnie zakończyły się.

Dziękujemy Wszystkim za trud, wysiłek, a przede wszystkim za chęć współuczestnictwa w tym wyjątkowym święcie, które ma tak długą i wspaniałą tradycję. Bez zaangażowania, inicjatywy i pasji, nie można by było podziwiać tak pięknie przygotowanych wieńców, stoisk i degustować tak wspaniale przygotowanych potraw. Każda z osób, która przyłączyła się do tego tradycyjnego świętowania plonów, przyczyniła się do tego, że ten dzień na długo zapadnie w nasza pamięć jako czas integracji, zabawy oraz dziękczynienia.

Sponsorem Dożynek Gminnych była firma GAZ-System, Polonus oraz Lokalna Grupa Rybacka Zalew Zegrzyński.