14 października 2013
Afrykański pomór świń

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim zawiadamia o bezwzględnej konieczności informowania o upadkach trzody chlewnej w uzasadnionych przypadkach.

Główny Inspektorat Weterynarii opracowuje program, mający na celu wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń oraz poszerzenie wiedzy na temat ryzyka wystąpienia tej choroby na terytorium polski. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii, który jest właściwy również dla Powiatu Legionowskiego, zawiadamia o bezwzględnej konieczności informowania o upadkach trzody chlewnej w przypadku, gdy padnięcia w stadzie wynoszą:

• powyżej 20% u prosiąt
  • powyżej 10% w warchlaków
  • powyżej 5% u tuczników

W tych przypadkach zostaną pobrane próbki do badań w kierunku afrykańskiego pomoru świń. Ważne jest również zgłoszenie każdego przypadku podejrzenia tej choroby.