25 października 2013
Ukraińcy u Siwińskiego

Do Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jerzego Siwińskiego w Legionowie zawitali uczniowie z Łutugino koło Doniecka na Ukrainie.

W czasie pobytu ukraińskich uczniów w powiatowej szkole realizowany jest projekt  „Aktywność samorządowa młodzieży”. Uczestnicy pracują nad zasadami i sposobem organizowania wyborów do samorządu uczniowskiego. Jednocześnie biorą udział w  realizowanym cyklicznie w ramach edukacji regionalnej projekcie: „Szlakiem wybitnych ludzi po Mazowszu i Kujawach”.

W trakcie pobytu w Polsce nasi goście wraz z uczniami z „Siwińskiego” odwiedzili już Gród Kopernika, warszawskie Stare Miasto i Krakowskie Przedmieście. Młodzież z naszej szkoły zapozna jeszcze w trakcie pobytu w Polsce kolegów z Ukrainy z historią zapisaną w tutejszych pomnikach i budynkach. Nasi goście zobaczą też najważniejsze miejsca w Legionowie, m.in. zwiedzą Muzeum Historyczne. Zapoznają się z historią Legionów Polskich i związkami Legionowa z Ukrainą. Legionowscy uczniowie chcą przybliżyć gościom życie i twórczość jednego z najwybitniejszych ludzi Mazowsza – Fryderyka Chopina. Wszyscy chętnie ze sobą współpracują i coraz lepiej się poznają – uczą się mówić po ukraińsku i po polsku, uczestniczą w różnych grach integracyjnych oraz śpiewają piosenki w swoich językach.

Na wieczory i późne popołudnia samorząd uczniowski przygotował niespodzianki. Dziś po zwiedzeniu Legionowa i zapoznaniu się z naszą historią goście będą się bawić przy zorganizowanym przez samorząd szkolny Karaoke oraz uczestniczyć w Wieczorze Filmowym.

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/ukraina{/gallery}