12 listopada 2013
Porozumienie w sprawie biblioteki podpisane

Dziś w legionowskim ratuszu podpisany został list intencyjny pomiędzy Powiatem Legionowskim a Miastem Legionowo w sprawie utworzenia powiatowej instytucji kultury w budynku Filii nr 1 MiPBP.

Przekazanie budynku wraz z księgozbiorem na zasadach niekomercyjnych oraz podjęcie wspólnych działań zmierzających do utworzenia Samorządowej Instytucji Kultury - Powiatowej Biblioteki Publicznej w miejscy Filii nr 1 to główne zapisy listu intencyjnego, jaki podpisali dziś (12.11.2013 r.) starosta Jan Grabiec i prezydent Roman Smogorzewski.

Dokument ten jest początkiem zapowiadanych działań w kierunku utworzenia powiatowej Biblioteki w Legionowie.
„Nie chcielibyśmy się ograniczać do tworzenia w tym miejscu jedynie Biblioteki. Ambicje mamy duże, a ta jednostka da powiatowi możliwość organizacji wielu inicjatyw z zakresu kultury wysokiej.” - mówił podczas dzisiejszego spotkania starosta Jan Grabiec. „Chcielibyśmy, aby nowa jednostka kultury realizowała zadania z zakresu promocji regionu, a może również pełniła funkcję informacji turystycznej.”

Choć podpisane dziś porozumienie nie zawiera jeszcze szczegółów, możemy być pewni, że przekazanie budynku nastąpi na okres minimum 10 lat, a warunki wynajmu zostaną doprecyzowane między KZB Sp. z o. o. a władzami powiatu. Zarówno urząd, jak i starostwo, zapowiadają podjęcie wspólnych działań na rzecz ścisłej współpracy między działająca już w mieście Biblioteką, a nową powiatową jednostką. Obecnie przygotowywane są uchwały dotyczące formalnego przekazania budynku oraz utworzenia powiatowej instytucji. Wiele wskazuje na to, że będą one wprowadzone w listopadowe porządki obrad rad powiatu i miasta.

Źródło: www.legionowo.pl