13 listopada 2013
Ania, skromna bohaterka

Anna Helwich, 17-letnia uczennica Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgminazjalnych im. Włodzimierza Wolskiego w Serocku uratowała człowiekowi życie. Jej postawę doceniła społeczność powiatu.

Dziś w PZSP Starosta Legionowski Jan Grabiec, w towarzystwie dyrektor szkoły Marii Leszczyńskiej, dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Roberta Gałązkowskiego i prezesa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztofa Jaworskiego podziękowali Ani za jej, wymagający odwagi, czyn.

Od lewej: Krzysztof Jaworski prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Robert Gałązkowski prezes Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Maria Leszczyńska dyrektor PZSP w Serocku oraz Jan Grabiec Starosta Legionowski

Przypomnijmy, że rankiem, 7 listopada, w drodze do szkoły Ania Helwich przeprowadziła na ul. Polnej w Serocku reanimację nieprzytomnego mężczyzny. Najpierw sama mu pomagała, potem nadzorowała pomoc udzielaną przez ośmielonych jej postawą innych ludzi. Reanimacja była kontynuowana do czasu przybycia pogotowia. Później dziewczyna poszła do szkoły, nikomu nie mówiąc o swoim czynie. Jednak wieść o jej postawie rozniosła się po Serocku.

Odwaga Ani, jej opanowanie w sytuacji gdy inni nie wiedzieli co robić, była możliwa dzięki szkoleniu, jakie nasza bohaterka przeszła w siedzibie legionowskiego WOPR.

Na dzisiejszej, skromnej uroczystości (choć w obecności mediów, m.in. Polsat News, TVP Warszawa, czy LTV) starosta Jan Grabiec podkreślił, że taka postawa jest nie tylko godna naśladowania, ale warto ją doceniać, mówić o niej i podejmować działania, które umożliwią większej liczbie młodych ludzi nabycie umiejętności, którymi wyróżnia się Ania, a które mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach, nie tylko na ulicy, ale i w domu.

Ania Helwich podkreślała, że nie zrobiła niczego nadzwyczajnego, a każdy, kto posiada jej umiejętności zachowałby się w tej sytuacji tak samo. Zauważyła, że jest bardzo zaskoczona i lekko przytłoczona szumem, jaki się wobec niej wytworzył.

Dyrektor LPR Robert Gałązkowski zauważył jednak, że Ania dała szansę człowiekowi na życie, że gdyby nie jej szybka akcja pogotowie nie mogłoby już pomóc mężczyźnie, gdyż w tym przypadku najważniejsze były pierwsze minuty. Takie zachowania trzeba propagować, gdyż mogą decydować o życiu naszych bliskich.

Prezes Krzysztof Jaworski dodał, że WOPR jest w stanie przeprowadzać jeszcze więcej szkoleń z pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych, co, jak widać, bardzo się przydaje.

Dyrektor PZSP Maria Leszczyńska zadeklarowała, że w wszyscy uczniowie będą mogli wziąć udział w szkoleniach z pierwszej pomocy, we współpracy z WOPR zorganizowane zostaną zielone szkoły, a być może w liceum powstanie klasa o profilu kształcącym w kierunku uzyskania umiejętności niezbędnych w pełnieniu roli ratownika medycznego.

Starosta Legionowski, Dyrektor LPR i Prezes WOPR wręczyli także Ani upominki, podkreślając, że życie ludzkie nie ma ceny i warto promować takie zachowanie, jakim wyróżniła się uczennica PZSP.

Za swoją postawę Anna Helwich otrzymała z rąk starosty Jana Grabca drobny upominek