21 listopada 2013
Bo to bardzo ważna rzecz, żeby zdrowe zęby mieć!

Dzięki kolejnej już edycji programu starostwa „Dbam o zdrowie” trzyletnie przedszkolaki z powiatu legionowskiego przekonały się, że warto troszczyć się o higienę.

Przez listopad i grudzień 2013 r. specjalistka z zakresu higieny, w ramach organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Legionowie prozdrowotnego programu edukacyjnego, przekazuje dzieciom cenną wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Informuje maluchy nie tylko o tym, dlaczego warto dbać o zęby, czy też co jeść, żeby być zdrowym, ale też przekazywać ważne szczegóły, jak np. to, że nie można pożyczać sobie przyborów toaletowych.

Jednym z przedszkoli, które wzięło udział w programie było Przedszkole Samorządowe nr 1 w Wieliszewie. Podczas tych zajęć przypomnieliśmy przedszkolakom, że przed jedzeniem obowiązkowo trzeba umyć ręce. „Co takiego mamy na rączkach, czego nie widać?” - pyta Monika Stojczyk, która szkoli maluchy „Bakterie” - odpowiadają dzieci. Trzylatki w trakcie tej wizyty dowiedziały się jak ważna jest czystość wokół nich.„Wiecie, co takiego jest w naszym pokoju, jak jest bałagan? Kurz. My go nie widzimy, ale go wdychamy i to jest bardzo niezdrowe.” Usłyszały też jak ważne dla ich zdrowia są ćwiczenia fizyczne. „Jak wychodzicie na plac, zabaw, skaczecie i wspinacie się po zjeżdżalni, to też są ćwiczenia. I to jest bardzo ważne dla zdrowia żeby ćwiczyć i mieć siłę” - mówi pani Monika.
Maluchy bardzo chętnie biorą udział w zajęciach. Bawią się, tańczą, śpiewają i z entuzjazmem mówią o tym, które produkty są dobre dla zdrowia, a które nie. Przyklejają  na tablicach te zdrowe pod uśmiechniętymi minami, a niezdrowe pod smutnymi. „Co musimy jeść, żeby być zdrowym i żeby nie bolały brzuszki?” - pyta Pani Monika. „Warzywa, owoce, kanapki... Słodycze są niezdrowe” - odpowiadają maluchy. Przedszkolaki chętnie dzielą się tym, co już wiedzą o odżywianiu się i o tym jak dbają o czystość. Unoszą ręce i dumnie odpowiadają na zadane pytania.

Na koniec każdych zajęć dzieci otrzymują order dziecka dbającego o zdrowie, „uśmiechniętą” szczoteczkę i dyplom zdrowego przedszkolaka.  Po zakończeniu akcji edukacyjnej „Dbam o zdrowie”  wszystkie przedszkolaki będą mogły powiedzieć, zgodnie z tekstem piosenki Fasolek, „Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć!”

{gallery}powiat2/pliki/galeria/2013/Dbam_o_zdrowie{/gallery}