21 listopada 2013
STOP tragicznym wypadkom

W ciągu ostatnich tygodni na terenie powiatu legionowskiego doszło do serii groźnych wypadków drogowych, w wyniku których kilka osób poniosło śmierć, a kilkanaście jest rannych.

W tej sprawie 21 listopada w Starostwie Powiatowym w Legionowie odbyło się spotkanie Starosty Legionowskiego Jana Grabca z Komendantem Powiatowym Policji nadkomisarzem Pawłem Piaseckim, który poinformował o skutkach tragicznych wypadków oraz ich prawdopodobnych (śledztwa wciąż trwają) przyczynach. Do wypadków doszło na drodze krajowej i drogach wojewódzkich, które nie podlegają nadzorowi Powiatu. Choć na tym etapie nie można wysunąć ostatecznych wniosków, już dzisiaj wiadomo, że najbardziej prawdopodobną przyczyną są: duże i wciąż wzrastające natężenie ruchu drogowego oraz tzw. „czynnik ludzki”. Pod tym pojęciem należy rozumieć np. niedostosowanie się kierowców do ograniczeń – głównie prędkości, znaków i sytuacji na drodze, czy zaśnięcia za kierownicą. Wstępne oględziny wykazały, że organizacja ruchu, oznakowanie poziome i pionowe oraz sygnalizacja świetlna funkcjonują zgodnie z przepisami.

Szczegółowa analiza zdarzeń zostanie dokonana przez Komisję Bezpieczeństwa działającą przy Staroście Legionowskim po zakończeniu postępowania wyjaśniającego prowadzonego przez Policję pod nadzorem Prokuratury.

Już teraz jednak Starosta Legionowski zwróci się z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wykonanie audytu bezpieczeństwa dróg na terenie powiatu legionowskiego pod kątem infrastruktury drogowej i organizacji ruchu. W przypadku feralnego ronda na obwodnicy Jabłonny w grę wchodzi ewentualność zainstalowania barier energochłonnych, zastosowania ograniczeń prędkości na wybranych odcinkach oraz postawienia znaków ostrzegawczych „uwaga, wypadki”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w odpowiedzi na wniosek mieszkańca Legionowa Tomasza Kacprzaka, już zapowiedziała wprowadzenie w tym miejscu ograniczenia prędkości do 70 km/h.