17 czerwca 2011
Ponad 600 naszych talentów

W Pierwszej Defiladzie Talentów oraz na scenie podczas Święta Gminy Wieliszew przedstawiło swoje pasje, zainteresowania, aktywności ponad 600 mieszkańców. Gwiazdą wieczoru był Paweł Kukiz z zespołem Piersi.

Mszą świętą koncelebrowaną przez proboszczów: ks. Grzegorza Kucharskiego z parafii wieliszewskiej, ks. Krzysztofa Krupę ze Skrzeszewa i ks. Jana Gołembiewskiego z parafii w Janówku Pierwszym rozpoczęły się obchody Święta Gminy Wieliszew 2011.

Podczas nabożeństwa kapłani modlili się za pomyślność i Boże Łaski dla samorządu i całej naszej wspólnoty. Na końcu Mszy św. Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki zaprosił zgromadzonych w świątyni mieszkańców na pierwszą w historii Defiladę Talentów. Wzięło w niej udział ponad 600 osób. Defiladę poprowadzili chorążowie: Beata Stolarska i Łukasz Miętek, a za nimi w szyku pomaszerowała kompania 60. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera z Olszewnicy Starej. Kolejno w Defiladzie maszerowały poczty sztandarowe, gminne Ochotnicze Straże Pożarne, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Komornicy oraz samorządowcy na czele z Wójtem Gminy Wieliszew Pawłem Kownackim. Następnie pomysłowo i bardzo kolorowo zaprezentowały się przedszkolaki z placówek w Janówku, Łajskach oraz Wieliszewie. Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych zaskoczyły zgromadzonych swoją spontanicznością.

Przedstawiły się placówki z Janówka, Łajsk, Olszewnicy Starej, Skrzeszewa i Wieliszewa, a w ich szeregach członkowie Stowarzyszenia „Bonawentura”. „Mewa” Krubin „grała” w futbol, a Gminne Gimnazjum w Wieliszewie było licznie reprezentowane przez uczniów, którzy mają talenty aktorskie, sportowe i naukowe. „Promyki” jak zwykle rozświetliły imprezę kolorowymi strojami ludowymi, a za nimi podążyło rozśpiewane Koło Seniora z Łajsk. Defiladę zamknęły pojazdy konne i motorowe: bryczka Grażyny Kojro-Michalskiej ze „Stajni Klucz”, zabytkowe samochody Wojciecha Aleksiejuka, bryczka Stowarzyszenia „Młodzi dla Rozwoju eMka”, łódź Mirosława Rygielskiego oraz wozy strażackie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po wejściu na teren przy hali sportowej, gdzie odbywał się festyn, można było obejrzeć perfekcyjny pokaz musztry zorganizowany przez Wojskową Komendę Uzupełnień Warszawa Śródmieście. Po nim Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki przywitał tłumnie zgromadzonych mieszkańców życząc im dobrej zabawy i deklarując, że święto jest okazją do prezentacji talentów, aktywności i zainteresowań. Potem na scenę wkroczył Michał Szweycer, który w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył wyróżnionym mieszkańcom Gminy Wieliszew odznaczenia. Ten uroczysty akcent zakończył część oficjalną.

Po niej rozpoczęły się występy zgłoszonych do „konkursu talentów” dziecięcych i nieco starszych artystów. Zaprezentowały się wszystkie przedszkola i szkoły. Większość z nich pochwaliła się szczególnymi zdolnościami swoich solistów. Miłym akcentem był występ Koła Seniora z Łajsk, które zaśpiewało piosenkę o Gminie Wieliszew pod tytułem „Moja Ojczyzna” oraz reprezentantki sołectwa Kałuszyn – Sylwii Jędraszko. Poza konkursem wystąpili tancerze „Promyków” i grupy Alexia Dance Studio.

W kategorii przedszkoli jury, które oceniło nie tylko prezentacje artystyczne, ale również udział w Defiladzie Talentów oraz stoiska wystawione podczas festynów, wyróżniło wieliszewskie PS nr 1, wśród szkół podstawowych za najlepiej prezentującą się uznało placówkę ze Skrzeszewa. Kategorię Open zwyciężyło Gminne Gimnazjum w Wieliszewie. Wśród solistów, dzięki brawurowo wykonanemu tańcowi hip-hop, triumfował uczeń Szkoły Podstawowej w Wieliszewie Antoni Dyrda.

Podczas festynu nie mogło zabraknąć występów laureatów konkursu „Nasz Talent”. Tegoroczna edycja obfitowała w szczególnie uzdolnionych artystów. Wszyscy wyróżnieni zaprezentowali swoje talenty podczas występów na Święcie Gminy Wieliszew. Po nich na scenie pojawili się panowie z odtwarzającej „Beatlesów” grupy rekonstrukcyjnej The Postman.

Zwieńczeniem festynu był koncert Pawła Kukiza z zespołem Piersi. Muzycy, których utwory „O Hela”, „Zośka” i „Chodź tu miła” śmiało można nazwać przebojami, porwali publiczność do tańca. Ich muzyka łącząca ludowe granie z punkowym rytmem perkusji i przesterowanymi riffami gitar tryska łatwo przyswajalną energią i nie pozwala stać z boku obojętnie. Święto Gminy Wieliszew zakończyło się skromniejszym niż zwykle, a jednak imponującym pokazem sztucznych ogni.

Paweł Kukiz jak zwykle rozgrzał publiczność

Głównym obok Gminy Wieliszew organizatorem tegorocznych obchodów był Powiat Legionowski, a partnerami we współorganizacji - Wojskowa Komenda Uzupełnień Warszawa Śródmieście i Dowództwo Garnizonu Warszawa

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała Gazeta Wieliszewska oraz portal wolnasobota.pl.