17 grudnia 2013
Kamień węgielny wkopany

Uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod Centrum Badawcze PAN odbyło się wczoraj w samo południe na "polach PAN-owskich" w Jabłonnie.

W uroczystości uczestniczyło wielu znamienitych gości. Na zdjęciu w środku prof. Michał Kleiber (z lewej) i wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz.

Jak pisaliśmy wcześniej budowa Centrum wkroczyła w fazę realizacji. Pozwolenie na budowę zostało podpisane nieco ponad dwa tygodnie temu. Dziś natomiast uroczyście zainaugurowane zostały roboty budowlane i wkopany kamień węgielny pod obiekt.

Na uroczystości obecni byli prezes Polskiej Akademii Nauk (PAN) prof. Michał Kleiber, wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz, kanclerz PAN Zdzisław Hensel, dyrektor naczelny Instytutu Maszyn Przepływowych PAN prof. Jarosław Mikielewicz, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Maszyn Przepływowych PAN i jednocześnie kierownik projektu prof. Jan Kiciński, prof. dr hab. inż. Władysław Włosiński z Polskiej Akademii Nauk - pomysłodawca budowy Centrum, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) Mariusz Frankowski, zastępca dyrektora MJWPU Grzegorz Świętorecki, przewodniczący rady powiatu legionowskiego Szymon Rosiak, starosta legionowski Jan Grabiec, wójt Jabłonny Olga Muniak.

Inwestorem budowy Centrum Badawczego PAN w Jabłonnie jest Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Projekt jest realizowany ze wsparciem funduszy z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, Priorytet I, działanie 1.1. Jego wartość całkowita to 91 261 348,95 zł, a dofinansowanie z UE wynosi 75 832 687,00 zł.

Centrum powstanie w Jabłonnie na terenie o powierzchni 1,77 ha. Będzie składać się z pięciu połączonych funkcjonalnie pawilonów. Łączna powierzchnia zabudowy całego kompleksu wynosi 2269,8 m2. Energia potrzebna np. do oświetlenia i ogrzania obiektu ma pochodzić m.in. ze źródeł odnawialnych.